Zlozvyk, který ničí aneb Proč nikdy nelít vodu na rozpálenou pánev

pánev

Zdánlivě nedůležitý zlozvyk, který vám však ničí pánev, ale i další nádobí. Proč nemýt pánev horkou vodou, jakožto na ni nelít ani studenou? Jak správně zacházet s horkou pánví?

Dáváte horkou pánev pod studenou vodu? Nebo na ni ihned lijete studenou vodu s úmyslem, že půjde lépe umýt? Pozor na zásadní chyby, díky kterým si zbytečně ničíte nádobí. Jak se tedy správně starat o pánev, aby dobře a dlouho sloužila svému účelu?

Studená voda nepatří na rozpálenou pánev

Říkáte si, že jste to udělali a pánev stále máte? Ano, i takový teplotní šok zvládne a nerozpadne se na tisíc kousků, ale rozhodně jí to neprospívá. Většina z nás má zkrátka tu tendenci, že na rozpálenou pánev nalije studenou vodu. Však mytí rozpálené pánve ve studené vodě patří mezi nejčastější chybu. Vede to k poškození nádobí a výrazně zkracuje jeho životnost.

Proč tomu tak je? Rychlé ochlazení pánve může způsobit deformaci dna. Když se materiál rychle roztáhne a smrští vlivem teplotních změn, dochází k teplotnímu šoku. Materiál díky tomu tak praská, ohýbá se. Nemusí to být hned patrné na první pohled, a ne hned po prvním takovém prudkém ochlazení. U některých materiálů je takto narušení spojeno se zdravotními riziky. Jedná se například o teflonové povrhy.

S mytím pánve nespěchejte

Většina se zřejmě domnívá, že když nalije na rozpálenou pánev studenou vodu, půjde lépe umýt a odmastit. Jak tedy postupovat správně? Na rozpálenou pánev nikdy nelijte studenou vodu, jakožto ji nedávejte pod proud tekoucí studené vody. Nechte ji vychladnout. Ať už máte pánev z jakéhokoli materiálu, nikdy nepoužívejte na mytí drátěnku. I na velmi tvrdém povrchu by došlo k vytvoření škrábanců, které znesnadní smažení i čištění pánve.

pánvičky

Foto: Pixabay

Správná péče o pánev

Co dělat, když potřebujete pánev rychle vyčistit? Počkejte alespoň chvilku, abyste z ní mohli odstranit olej i případně zbytky potravin. Obsah pánve přemístěte jinam, aby tak rychleji vychladla. Pokud je to možné, tak vytřete dno papírovou utěrkou. A poté použijte na mytí horkou vodu. Pakliže je na pánvi špína hodně připečená, tak pánev nechte pořádně odmočit. Vhodnou pomocí jsou soda i ocet. Pomůže i kuchyňská sůl. Ta je účinná i na poškrábanou pánev.

Zdroj: ireceptar.cz, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay