Zkuste si doma sami vypěstovat rýži. Jde to
Rýže je celosvětově nejvýznamnější zemědělská plodina. Napadlo vás někdy, zda by jí bylo možné vypěstovat i u nás, mimo její přirozené prostředí? Odpověď zní: ano, bylo by to možné. Jak na to?
Základy pěstování rýže
S pěstováním rýže si poradí hravě i začátečník. Nemusíte mít přitom doma zrovna velké zavlažené rýžoviště jako je to v daleké Asii. Rýži si můžete vypěstovat i v domácím prostředí, třeba za vašim oknem. Postačí vám k tomu bohatě i obyčejný kyblík. Aby se rýži skutečně dařilo, bude nevyhnutelně nutné, pořídit si kvalitní osivo. K zdárnému pěstování postačí i hnědá dlouhozrnná rýže. Na bílou rýži příliš nevsázejte, ta je již zpracovaná.
Než začnete se sázením, ujistěte se, že půda má příjemnou pokojovou teplotu. Běžný substrát smíchejte s trochou rašeliny a nasypte ji do kyblíku. Jedině tak zajistíte rýži dobrou živnou půdu, ve které se jí bude dařit. Zeminu udržujte za každých okolností vždy dostatečně vlhkou po celém jejím povrchu. S pěstováním je dobré začínat hned z kraje jara na přelomu měsíce února a března.
Pokud najdete doma obyčejnou keramzitovou misku, neváhejte ji naplnit substrátem a ihned poté zalít vodou tak, aby byl substrát 2-3 cm nad zeminou. Semínka rýže pak volně rozházejte a vyčkejte až se sama do substrátu zanoří. Keramzitovou misku ponechte na co možná nejsvětlejším bodě vaší místnosti. Čím více slunečních paprsků k vám zavítá, tím to bude pro semena rýže lepší.
Foto: Pixabay
Na zálivku vždy jen s odstátou vodou
Zemina nesmí být nikdy chladná a přemokřená, semínka zalévejte vždy vodou, která má pokojovou teplotu. Klíčení semínek trvá zpravidla dva týdny, proto se obrňte dostatečnou trpělivostí. Teplý vzduch i teplá voda klíčení pomůže, rýže pak brzy vyklíčí.
Pakliže rýže opravdu vzejde, neváhejte mladé rostlinky, které jsou v rozpuku přesadit rovnou do substrátu. Na dno dejte keramzit a zasypte jej substrátem do výšky pěti cm. Rostlinek sázejte do jednoho místa vždy více, alespoň tři kusy. Upěchujte je pevně do zeminy. Nakonec rostlinky ještě zalijte pokojovou odstátou vodou.
Sázení venku? Dejte je ven raději až po „zmrzlých“
I venku dopřejte rýži dostatek slunce a tepla. V době, kdy budou klasy nažloutlé, můžete sklízet úrodu. Rýži ihned nekonzumujte, nechte ji alespoň tři týdny proschnout na novinách. Pokud chcete, aby se vám rýže snadněji loupala, pečte ji přibližně hodinu ve vyhřáté troubě na 93 stupňů.
Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-pestovat-ryzi-20230820.html
https://www.nasezahrada.com/pestovani-ryze-doma-je-realne/
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.