Zjistěte, jak můžete snadno vyčistit šperky
Stříbro se v domácnosti snadno čistí. Naštěstí je srovnatelné se zlatem, takže v případě, že máte doma zlaté šperky po babičce, které už dávno ztratily svůj lesk, budete moci snadno svým šperkům pomoci. Existuje několik způsobů, jak obnovit vzhled. Samozřejmě existují případy, kdy je ideální návštěva odborníka, ale nejprve se o to můžete pokusit sami.
Jak často bychom měli své šperky čistit?
Šperky, které se často nosí, by se měly čistit každý měsíc. Jinak se čistí šperky s kameny než šperky bez kamenů. Aby byly vaše ozdoby stále nádherné, neměli byste s nimi sportovat, plavat v bazénu, pracovat s chemikáliemi nebo vykonávat špinavé práce.
Čisticí prostředek a citronová šťáva
Nejjednodušší způsob čištění zlata je použití běžného čisticího prostředku. Kromě čisticího prostředku si připravte bavlněný hadřík a citronovou šťávu nebo citronovou kyselinu. Zlaté náušnice nebo prsteny omyjte čisticím prostředkem a opláchněte teplou vodou. Tím se uvolní mnohé nečistoty. U skvrn, které se nechtějí pustit, vám pomůže citronová šťáva nebo citronová kyselina. Ponořte je do ní po dobu 5-10 minut a poté je omyjte teplou vodou.
Jaké jsou další způsoby?
Mezi další doporučení, jak vyčistit zlaté ozdoby, patří použití prášku do pečiva. Využijte ho k leštění zlata, ale dejte si pozor, abyste ho nepoškrábali. Také si budete moci vyrobit pastu z vody a cigaretové škváry, nebo své drahokamy namočte přes noc do piva.
Soda a alobal
Sodu lze navíc použít i k čištění zlata. Do menšího hrnce dejte alobal, vložte zlato a přikryjte ho jedlou sodou. Zalijte šperky vodou, nechte chvíli vařit, a nakonec je propláchněte. Nečistoty se uvolní samy.
Dávejte pozor, jak šperky skladujete
Své cennosti vždy skladujte na tmavém místě mimo dosah denního světla. Nejlepší jsou krabičky na ozdoby. Také se s nimi nekoupejte ani neodpočívejte – mohly by se poškrábat nebo zachytit zeminu. Při vhodném využití a skladování vám vydrží dlouho čisté a jiskřivé.
Zdroje info: eppi.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay