Zima prověří každou střechu. Někdy ani pečlivá údržba nepomůže

Střecha zima

Správný hospodář nezanedbává údržbu střechy nad hlavou. Ale i když se jí věnuje pečlivě a pravidelně, mohou nastat situace, kdy to nestačí. Hlavně zimní období je zkouškou, zda obstojí při prudkých výkyvech teplot a počasí.

Je to krásný pohled na střechy zatížené bělostnou sněhovou peřinou a obvodové ozdoby v podobě rampouchů. Abychom se mohli v klidu kochat zimní podívanou, musíme si na podzim splnit „domácí úkoly“ v podobě dostatečné údržby střechy. Jen tak nám vydrží odolávat všem nástrahám zimního počasí.

Pravidelná kontrola pomůže předejít vážným problémům a ušetří peníze na nákladných opravách. Někdy je ale příroda silnější. A také střechy stárnou, takže nemohou sloužit věčně.

Zima střechám nesvědčí

Sněhová nadílka, led a mráz, vichřice či krupobití, prudké výkyvy teplot – to vše jsou jevy patřící k zimnímu období. A současně jevy, které prověří každou střechu. Silný vítr si pohraje s krytinou. Když se do spojů plechové střechy nebo do mezer mezi taškami dostane vlhkost z ležícího sněhu a následně zmrzne, rozpínavý led zvětší trhlinu a cesta pod krytinu je otevřená. Je-li sněhu opravdu moc, může její tíha střechu prolomit nebo poškodit konstrukci.

A k tomu si připočtěte následky případné nedostatečné údržby před zimou: neodtékající okapy nebo chybějící tašky na střeše. Někdy je zkrátka nutné střechu opravit ihned a nečekat na jarní sluníčko. Jde o to, jak důkladná oprava musí být.

Vybraná odborná firma, s níž by měl majitel spolupracovat, doporučí, zda je možná dočasná lokální oprava nebo provizorní úprava s naplánováním důkladné rekonstrukce na jaro, anebo je namístě provést celou přestavbu ihned. Rekonstrukci nebo opravu v zimě by vždy měla provádět profesionální firma se zkušenostmi s prací v chladných podmínkách. Opravy v zimě bývají finančně nákladnější, protože počasí komplikuje práci, materiály jsou hůř dostupné a firmy si účtují příplatky za práci v extrémních podmínkách. Pokud však poškození střechy může způsobit další škody, je lepší jednat ihned“ uvádí Michal Ponec z firmy Betonpres, českého výrobce betonové střešní krytiny.

Střecha zima

Foto: Pixabay

Kdy se bez opravy či rekonstrukce v zimě neobejdete

Odkládat práci ani v zimě nelze v několika situacích. Pokud si všimnete zejména po extrémních výkyvech počasí – silného mrazu, sněžení či vichřice – těchto škod, nelze čekat:

  • viditelné poškození střešní krytiny, tedy mokré fleky, chybějící nebo popraskané tašky nebo praskliny materiálů pokrývajících střechu
  • poškození hydroizolace ve formě střešní fólie položené pod profilovanou krytinou.
  • u střech s plechovou krytinou netěsnosti mezi plechy nebo v místech koroze
  • zatékání, které způsobuje škody na vnitřním vybavení, konstrukci a izolaci
  • vnitřní plísně a zvýšená vlhkost: i za ty bývá často odpovědná poškozená střecha
  • špatný stav okapů, jimž může počasí ještě více uškodit. Dobrou zprávou je, že zde stačí „jen“ jejich výměna nebo vyčištění, nikoli náročný zásah do střechy.

Je možná kompletní zimní rekonstrukce?

Díky novým materiálům i moderním technologickým postupům je to už běžný postup. Do oprav se tak lidé mohou pustit bez výrazných omezení i v zimních měsících. Špatné zasychání materiálů, jejich praskání či nižší funkčnost: to už je dnes minulostí. „Materiály, jako jsou betonové tašky, lze instalovat i při nižších teplotách, pokud je práce správně provedena,“ uklidňuje Michal Ponec.

Stavební řemeslníci mohou pokračovat i při teplotě -5 °C, jen to chce dodržovat správné postupy s aditivy, při skladování apod. Podle statistik České komory stavebních inženýrů (ČKAIT) se počet rekonstrukcí během zimy pohybuje aktuálně už okolo 20 % celkového počtu v roce.

Zdroje info: https://www.ckait.cz/sites/default/files/V%c3%bdro%c4%8dn%c3%ad_zpr%c3%a1va_o_%c4%8dinnosti_v_roce_2022.pdf, https://www.iko.com/blog/tag/winter-roof/ 

Náhledové foto: Pixabay 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.