Zima je tady: Jak přepnout okna za pár minut do zimního režimu

Okno

Počasí venku jasně naznačuje, že podzim je už pomalu pryč a ke kralování se pomalu dostala zima. V polovině listopadu opravdu vůbec nic zvláštního. Právě proto se vyplatí nastavit okna tak, aby vám dovnitř nepronikal studený vzduch. Jde o velmi jednoduchý úkon, který ale spousta lidí vůbec neřeší. Je to škoda, protože jim pak uniká teplo doslova komínem. Při dnešních cenách energií se vyplatí nastavit okna do zimního režimu několikanásobně. Jak na to? Jednoduše, dozvíte se to v následujících řádcích.

Kde se režim přepíná?

Přepnutí oken do zimního režimu je velmi jednoduché. V létě se v podstatě kvůli horkému počasí okna nastavují do letního režimu. Jemně se tedy povolí, aby mohl proudit vzduch. Místo na přechod z letního do zimního režimu se u oken nachází z boku samotného rámu přímo u kličky dveří. Nejčastěji jde o pár centimetrů pod samotnou klikou. Někdy ale může být ovládání klidně i nahoře. Záleží pochopitelně na výrobci a typu konkrétního okna. Jinak mívá samotný čep různý tvar, a to nejčastěji oválný či kulatý.

Kdy se jedná o nastavení do zimního režimu?

Na čepu se většinou nachází jakási otočná část. Ta by se při nastavení zimního režimu měla nacházet co možná nejblíže k těsnění okna. Právě z této polohy se tradičně otáčí vřeteno o 180 stupňů do letního režimu. Jinak ale existuje mimo samotnou změnu zimního na letní režim i základní nastavení. Na obrázku je mechanismus v tomto režimu. Pokud by jezdec lícoval s prohlubní, byl by nastaven letní režim, tedy nízký přítlak. V opačném případě by byl přítlak silný pro zimní režim. Mechanismů je více, záleží na typu oken.

Okno ve standardním režimu

Okno v základním režimu: Foto Radek Štěpán 

Další problémy s okny

Začít můžeme například jejich nadměrným rosením, kdy se kolem oken vytváří plíseň. Ke vzniku rosení dochází kvůli tomu, že na sebe naráží chladný povrch oken a vysoká vlhkost v interiéru objektu. Okna jsou nesprávně zaizolovaná. Ideální je častější větrání nebo odebrání květin z parapetu. Právě ony mohou být zdrojem nadměrné vlhkosti. Využít se bezesporu dají také odsavače vlhkosti. Zapomenout tako u některých oken nelze na poškozené těsnění. To je třeba vyměnit, v takovémto případě ani změna režimu oken určitě nepomůže.  

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Okno: Náhledové foto Radek Štěpán 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.