Zima je ideální čas pro hladké stěny: Nejrychlejším řešením pro povrchové úpravy jsou sádrové omítky

aplikace-sadrovych-omitek-2b

Zima nemusí být nutně jen obdobím odpočinku a vyčkávání jara. Zimní klid můžete klidně využít k tomu, že se pustíte do úprav interiéru, na které během roku nezbyl čas. Možná není na místě rozsáhlejší rekonstrukce, odstranění drobných nedokonalostí na povrchu stěn nebo osvěžení designu jsou však přesně činnosti, do kterých se i přes zimu pustit můžete. V interiéru ostatně nízké venkovní teploty nevadí – ani vám, ani využívaným materiálům.

Protože zimní období z větší části trávíme mezi čtyřmi stěnami, častěji si všimneme, že stěny mají nějaké drobné nedostatky, od prasklin přes zašpinění až po odlupující se omítku. „Není třeba se hned pouštět do rozsáhlého přemalovávání bytu. Drobné úpravy lze udělat rychle e efektivně, zejména pokud využijeme sádrové omítky, jejichž aplikace je velmi jednoduchá a nezabírá tak mnoho času,“ vysvětluje Robert Hošek, odborník na sádrové omítky ze značky Rigips společnosti Saint-Gobain.

Sádrové omítky se podle něj dají využít na povrchy panelové, pórobetonové i cementové. Oproti standardním jádrovým omítkám spočívá jejich výhoda zejména ve výrazně rychlejší aplikaci, která nepotřebuje prakticky žádné přestávky technologického rázu. „Omítka navíc nemusí zlepšit pouze estetiku bytu, ale v případě větších ploch také klima v místnosti. Zajišťuje totiž, že zdivo zůstává prodyšné, a nevytváří se tak plísně, které bývají právě v zimním období častým problémem,“ vysvětluje Robert Hošek.

 Polyfunkcni dum 012 (1)

Foto: Se svolením Saint-Gobain

Další výhodou sádrových omítek je skutečnost, že eliminují usazování prachu na stěnách, což mohou ocenit především alergici či rodiny s malými dětmi. „Sádrové omítky lze nicméně využívat jen v místnostech s vlhkostí zhruba pod 70 %. To samozřejmě platí i pro některé koupelny a kuchyně, tento faktor je nicméně třeba předem zvážit,“ upozorňuje odborník.

Sádrové stěrky se hodí například pod tapety

Alternativu sádrových omítek představují sádrové stěrky, které jsou tenčí a nanáší se v tloušťce pouhých několika milimetrů. Proto jsou ideálním kandidátem na využití například pod tapetami. „Také sádrovou stěrkou lze povrch stěny opravit během jediného dne, a to bez technologických přestávek,“ říká Robert Hošek.

Při aplikaci je podle něj nicméně nutné dodržovat správný postup. „Nutná je důkladná příprava podkladu. Povrch musí být čistý, suchý a zbavený prachu a mastnoty. A pokud pracujeme na savých nebo hladkých podkladech, na místě je také využití penetračního či kontaktního nátěru pro zvýšení přilnavosti,“ upozorňuje expert. Teprve pak můžeme nanést první vrstvu stěrky, kterou je třeba rovnoměrně rozetřít po celém povrchu opravy. „Každou další vrstvu je pak ideální nanášet ještě za mokra, abychom zajistili lepší soudržnost materiálu,“ dodává Robert Hošek.

Pokud tedy chcete v zimě efektivně využít volný čas, investujte ho do úprav stěn pomocí moderních sádrových stěrek a omítek. Vaše interiéry získají nejen krásný vzhled, ale také zdravější a komfortnější prostředí pro každodenní život.

Zdroje info: saint gobain.cz, sciencedirect.com, buildingconservation.com

Náhledové foto: Se svolením Saint-Gobain

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.