Zelených střech je v Česku stále více
Zelené střechy, věc, která je u nás stále častější. Za posledních pět let se plocha takových střech v naší republice zdvojnásobila. Co za tím stojí? A jaké jsou další trendy v této oblasti? Na to se dnes zaměříme.
Za posledních pět let dvojnásobek
Jak bylo již zmíněno, posledních pět let se v tomto ohledu dá označit za boom zelených střech. Plocha takových střech se v České republice zdvojnásobila. V roce 2019 to bylo téměř 1,6 milionu metrů čtverečních. Při zájmu zákazníku již dlouho také nehraje prim jen cena, jak zaznamenává Svaz zakládání a údržby zeleně. A to je pozitivní. Celé odvětví zelených střech roste opravdu dynamickým tempem. Zatímco pozemní stavitelství, které v sobě zahrnuje, jak občanské, průmyslové i zemědělské, rostlo v roce 2019 o 2 %. Sektor zelených střech zaznamenal v témže roce meziroční růst o 11 %.
Zelená střecha? Nejsnazší u novostaveb
Nejvíce nových zelených střech pochází ze stavby na novostavbě. Je to logické, jelikož právě zřízení a postavení zelené střechy je nejlepší a nejsnazší právě u nových domů a budov. Důvody jsou zejména technické. Pro firmy, které se zřizováním zelených střech zabývají, je jednodušší „ozelenit“ novou, navrhovanou konstrukci, namísto konstrukce již staré a postavené.
Proč zvolit zelenou střechu?
I v dnešní době je mimo obecné důvody ochrany životního prostředí hlavním důvodem, proč si zřídit na nové stavbě zelenou střechu fakt, že takto splníte zákonnou podmínku a zadržíte srážkovou vodu na vašem pozemku, kde vzniká nová stavba. Problém však je, že česká legislativa nezná zelenou střechu jako konkrétní způsob takého zadržení vody. Zelená střecha tak není dostatečně legislativně zasazena do kontextu výpočtu odváděných srážkových vod. To má za následek, že v praxi se objevuje nejednotnost při tomto procesu.
Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com
Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.