Zazimování stavby domu
Zimní období představuje pro rozestavěný dům riziko a pro stavitele výzvu. I když se v mnoha nižších polohách naší země může zdát, že zima již vlastně vůbec nebývá a těch několik dní, po které se ohlásí, stavba bez problémů vydrží. Opak je ale pravdou a poškození, které může mráz na rozestavěné konstrukci napáchat, mohou být skutečně vážná. Nezřídka kdy vede nezazimování stavby ke škodám, které lze napravit pouze zbouráním části stavby a jejím opětovným postavením. Jak tedy stavbu domu správně zazimovat? Na co si dávat největší pozor?
Nezbytné přípravy
Pro zazimování je nezbytné, aby k němu stavitel přistoupil co nejdříve, tj. předtím, než noční teploty klesnou pod bod mrazu. Pokud již mrazy udeří, je třeba, aby stavitel počkal na opětovné zvýšení teploty nad nulu a stavbu zazimoval okamžitě poté, bez zbytečných průtahů.
Konkrétní podoba zazimování závisí vždy na fázi, ve které se stavba nachází. Pokud je již stavba zakrytá střechou, má stavitel z poloviny vyhráno. V opačném případě se musí přípravit na značné komplikace. Překrytí igelitem sice může do jisté míry pomoci, nelze však čekat zázraky. Voda a sníh se pod igelit nakonec dostanou, byť v o něco menší míře. Efektivitu igelitového překryvu lze zvýšit tak, že bude instalován na provizorní dřevěnou konstrukci. V takovém případě ale bude třeba pravidelná kontrola a odstraňování sněhu.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Voda jako nepřítel
Pokud jsou již nainstalovány rozvody, pak je třeba trubky vypustit, případně zajistit jejich temperování. Zmrzlá voda v potrubí, v radiátorech apod. je samozřejmě může roztrhat. Je to právě voda, která představuje největší problém, mráz sám o sobě stavbě neublíží, naopak, její „vymrznutí“ je do určité míry žádoucí. Stavbu, pokud je již uzavřená, není proto třeba utěsňovat z tepelného hlediska, pouze proti průniku vody a sněhu.
Zazimovat je třeba i základovou desku, neboť voda může poškodit i její svrchní vrstvu. Samozřejmostí je překrytí, případně vyplnění, všech stavebních otvorů. I zatím nevyužitý stavební materiál je třeba uschovat v suchu.
Samostatnou kapitolu tvoří fyzické zabezpečení rozestavěného objektu. Stavby, kde se přes zimu pohybuje jen málo lidí, jsou častým cílem nejrůznějších nenechavců a je tak potřeba vzít v potaz i toto riziko. Řešením může být oplocení parcely, občasná kontrola stavby anebo domluva se sousedy.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.