Zazimování růží: Jak na to, aby se dočkaly jara
Zazimování růží rozhodně neodkládejte. Je to jedna z věcí, kterou musí na podzim každý nadšený pěstitel udělat, pokud chce, aby se růže dočkaly jara. Pokud totiž růže neochráníte před mrazem, příští sezonu už vám na zahrádce parádu dělat nebudou.
Holomráz je postrachem pro růže
Největším strašákem pro růže je holomráz – mráz beze sněhu. Je to přesně to období, kdy sice mrzne, ale sníh je v nedohlednu. A právě tehdy jsou růže nejnáchylnější. Díky sněhu jsou totiž růže alespoň částečně kryty a chráněny, kdežto bez něho jsou prakticky hned na ráně.Foto: Pixabay
Nejdříve seříznout, pak řešit ochranu
V první řadě je potřeba růže zkrátit. Neodhodlávejte se ke kdovíjak razantnímu zkracování, tyhle královny zahrady stačí jen mírně seříznout. Následně musíte přikopčit stonky a teprve pak řešit, jak růže na zimu ochráníte.
Výhony růží zkracujte cca o třetinu. Pozornost věnujte také poškozeným, nemocným nebo uschlým částem, kterých se hned zbavujte. Jakmile máte seříznuto a záhonky růží zbavené od částí, které by mohly dělat neplechu, přichází na řadu přikopčení – přihrnutí zeminy tak, abyste zakryli celou spodní část růže, do výšky cca 20 centimetrů.
Dejte si pozor, abyste při přikopčení neobnažili kořeny. I ty je potřeba chránit před mrazem. Uděláte nejlépe, když hlínu na přikopčení růží použijete odjinud. Na jaře ji pak můžete vrátit zpátky, nebo ji rozhrnout na záhonku.
Čím růže zakrýt?
Jakmile máte seříznuto, máte odstraněné špatné a nemocné části rostlin, můžete přejít k zakrytí růží. K tomu lze použít chvojí nebo listí. Mnoho zahrádkářů nedá dopustit na netkanou textilii, se kterou lze pohodlně překrýt celý záhon. Rozhodnete-li se pro textilii, volte světlou a prodyšnou. Nezapomeňte ji dostatečně zatížit po krajích, aby vám ji víte neodnesl.
Zdroj info: https://babinet.cz/clanek-28769-jak-spravne-zazimovat-ruze.html
Náhledové foto: Pixabay
Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.