Zateplení štítu krok po kroku
Zateplování domů je dnes již běžnou součástí reality. Není se čemu divit, jelikož jen tak je možné ušetřit na vytápění interiéru. Zateplit je možné logicky kompletně celou budovu, anebo jen její část. V následujících řádcích se budeme soustředit na zateplení štítu. K tomu byste se měli odhodlat zejména v případech, kdy není dům přilepený na druhou stavbu. Proces zateplování štítu si projdeme hodně podrobně, aby bylo možné přesně znát, ze kterých činností se sestává.
Příprava materiálu
Nejprve byste si měli připravit kompletně veškerý materiál, který budete potřebovat. Pro orientaci přikládáme soupis materiálu v bodech.
– polystyren ( množství si spočítáte dle zateplovaných m2)
– lepidlo na polystyren
– terče na ukotvení polystyrenu
– lešení pro práci ve výškách
– plošinu pro práci ve výškách
– stěrka na lepidlo
– míchačka lepidla+ vrtačka a kbelík
– přívod vody
Nalepení polystyrenu
Postavte si lešení a můžete začít. V první řadě je třeba očistit povrch od nerovností, které se na něm mohou nacházet. Pak si již můžete namíchat směs lepidla a to postupně nanášet na polystyren. Stačí pouze dva až tři bochánky na jeden kus. Při rovném podkladu můžete klidně vrstvu lepidla nanášet rovnoměrným způsobem. Lepení polystyrenu by mělo probíhat od nejnižších částí až po povrch. Postupně budete polystyren zařezávat dle potřeby. Postupně je vhodné jej ještě připevňovat terči. Po pokrytí celé plochy polystyren vybrousíte za pomocí speciálního brusného kotouče.
Finální nanesení lepidla a fasádní barvy
Po celkovém zabroušení povrchu již přichází nanášení lepidla. To musí být v jednolité tenké vrstvě bez jakýchkoli větších nerovností. Když vše zaschne, můžete za pomocí válečku nanášet fasádní barvu. Tato činnost je ale spíše záležitostí profesionálů a laikové se jí vyhýbají. Máte-li ovšem s nanášením fasády zkušeností, můžete se do ní pustit.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.