Zateplení fasády svépomocí 2
V minulém článku jsme se soustředili především na přípravu zateplení fasády. V následujícím textu již bude řeč o konkrétním pracovním postupu, který nás bude čekat v případě, že se pro zateplení fasády svépomocí rozhodnete. V každém případě je vhodné se na jednotlivé činnosti soustředit a dodržet jejich sled. Pojďme tedy na tyto činnosti jednu po druhé a poukažme si na to, jak je třeba je vykonávat.
Založení celého systému
K tomu, aby se vám podařilo efektivně založit celý zateplovací systém, budete potřebovat zakládací profily z hliníku. Ty se upevní za pomocí kvalitních zaklepávacích hmoždinek. Za pomocí plastových spojek je spojíme k sobě. Dilatace díky těmto spojkám bude naprosto bezproblémová. První řadu desek je zapotřebí ukládat přímo do lepicího tmelu. K navázání s armovací stěrkou je vhodné využít plastového profilu vybaveného síťovinou. Ten jenom pohodlně nacvaknete na zakládací lištu.
Nanesení tmelu
Jestliže nejsou izolační desky vybaveny silikátovým nástřikem, je zapotřebí do nich nejprve integrovat vrstvu tmelu. Tedy ještě předtím, než je začnete opatřovat lepicí vrstvou. Lepidlo nanášejte po obvodech desky a také v několika bodech v její vnitřní části. U fasádních provedení lamel je vhodné tmel nanést rovnoměrně. V případě rovného podkladu tak můžete bez problémů učinit také a budete mít jistotu nalepení desky.
Postup lepení izolace
Izolaci je zapotřebí lepit směrem ze spodní části nahoru. Jde prakticky horizontálně směrem k vazbě. V průběhu celého procesu je nutné dbát zejména na celkovou rovinatost povrchu. Důležité jsou i otvory, které musí vycházet přímo na plochu desky. V rozích se vytvoří jednoduchý tvar písmene L. Poté, co máte všechno nalepeno, můžete kotvit. Pak nás již čeká pouze zabroušení a finální definitivní nástřik fasádní barvy.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.