Zateplení fasády svépomocí 1
Zateplení fasády je poměrně náročným technologickým postupem, u kterého je třeba dbát přesných pravidel. Pracovní postup přitom není nijak výrazně náročný. Pokud celý postup svěříte profesionální firmě, budete mít jistotu, že nic nezkazíte. Od toho tady ale nejsme a podíváme se na celý postup poněkud komplexněji tak, abyste si mohli bez potíží fasádu zateplit sami. Jako izolační materiál nám poslouží minerální vlna, která je ryze přírodní a má vynikající tepelně izolační vlastnosti.
Než vůbec začneme zateplovat…
Než vůbec začnete zateplovat, měli byste mít předem všechno připravené. Moderní vnější kontaktní zateplovací systémy jsou složeny většinou z tepelně izolačních desek, dále různých lepicích tmelů a celé řady hmoždinek. Zapomenout bychom neměli ani na ostatní příslušenství. Nejčastěji mezi ně počítáme důležité profily, a to třeba ukončovací, zakládací, anebo armovací. Důležitý je pochopitelně i samotný nositel systému a předpis týkající se celého řešení zateplení.
Projektová dokumentace
Pro zateplení fasád svépomocí je nejdůležitější projektová dokumentace a stavebně technické vybavení. V projektu byste měli mít zaneseny některé důležité údaje včetně barvy dané fasády. V potaz je nutné brát hlavně technické posouzení celého systému zateplení. Velmi důležité je i precizní rozmístění kotvících prvků, které fasádě celkovou stabilitu a kompaktní provedení. Stanovte si zejména tloušťku izolačního materiálu. Důležitý by pro vás měl být poměrně ceny a celkové schopnosti izolace. Optimální je i se zdí zhruba 45- 70 centimetrů.
Počet lidí k realizaci
Hodně důležitý je celkový počet osob, který bude celou stavbu realizovat. Určitě se do všeho nepouštějte sami. S mnohými činnostmi budete potřebovat pomoct, a to především ve fázi nanášení vaty anebo polystyrénu na zeď. Tady si sami poradíte jen těžko. Ostatně na samotné další fáze postupu se podíváme v pokračování tohoto článku.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.