Zastřešit pergolu se vyplatí
Zahradní pergola je pro své majitele místem odpočinku i příjemných posezení s rodinou a přáteli. V diskuzích o její ideální podobě však zuří boj mezi příznivci pergol nezastřešených a naopak zastřešených. Důvody pro své preference mají obě strany. V následujícím textu se zaměříme na argumenty příznivců zastřešení. A je jich hned několik.
Posezení za deště, ochrana vybavení
Prvním zmiňovaným důvodem pro zastřešení je samozřejmě možnost využívat pergolu i v době, kdy počasí posezením pod širým nebem zrovna nepřeje. Déšť či kroupy nebudou nikterak bránit v tom dát si šálek kávy na zahradě. Ani prudké slunce není pro příjemné posezení příliš příjemné a trocha stínu se vždy hodí.
Nemluvě o tom, že střecha bude chránit i vybavení, které v pergole budete mít. Bez obav tam můžete mít sedací soupravu či křesla. Stejně tak nebude vadit, pokud si večer zapomenete na stole pod pergolou mobilní telefon, neboť mu žádný déšť, který přijde nad ránem, neublíží.
Delší životnost pergoly
Střecha dodá pergole potřebnou stabilitu tím, že propojí její další části. Volně stojící stěna se musí bát větru nebo jiného většího tlaku,pergola se střechou vydrží mnohem déle. Kromě toho ale střecha ochrání nosné části konstrukce před dešťovou vodou, kroupami, před sněhem apod.
Výsledkem je stavba, která vydrží výrazně déle, než pergola nezastřešená. Opravy a údržba již nemusí být tak časté a náročné, což mimo jiné znamená i nezanedbatelnou úsporu finančních prostředků.
Protiargumenty
Je samozřejmě na místě uvést i argumenty odpůrců zastřešování pergoly. Jde především o obavu, že se střechou ztratí pergola svoji vzdušnost. Kromě toho střecha blokuje příliš slunečních paprsků a to i v případě, že je střecha průsvitná.
Na závěr uvedeme, že obě strany sporu nemusí být nutně „na kordy“. Ideální kompromis nabízí pohyblivé zastřešení, díky kterému si můžete užívat většiny výhod obou řešení.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.