Zapomeňte na mixér, vraťte se k hmoždíři

Hmoždíř

Aroma koření dokáže provonět celou vaši kuchyni. Specifická vůně některých druhů bylinek či kořínků rostlin rozezní tóny všech čichových buněk i během pár vteřin. Hmoždíře používaly na koření kdysi již vaše praprababičky. Nyní se hmoždíř opět vrací v kuchyni na své místo. Drcené papričky, čerstvé pesto, drcený česnek nebo jemně macerované bylinky jsou za pomoci podlouhlé paličky s rozšířeným koncem nadrceny mnohdy tak najemno, že i mixér by byl na takovou techniku krátký. Zkuste se i vy vrátit s dobou o krok zpět. Nejsilnější aroma totiž můžete získat jedině pozvolným drcením a zahříváním.

Zapomeňte na mixér

V mixéru jedním otočením nezískáte prakticky nic. Rychlé otočení ostrých nožů vám sice bylinky naseká na požadované kousky, ale za to ztratí díky rychlému tempu veškeré aroma. Zaktivujte aromatické vůně proto raději v hmoždíři, který vám navíc ušetří i na energiích.

Jaký hmoždíř vybrat

Raději odstupte od levných variant. Litinový hmoždíř vypadá sice na první pohled důvěryhodně, ale v praxi je téměř k nepoužití. Je pravda, že je bytelný a těžký, ale to ještě neznamená, že je skvělý v praxi. Podléhá totiž velmi snadno korozi což má neblahý vliv na vůni a chuť potravin. Kyseliny, které se navíc uvolňují z potravin neblaze působí ve styku s litinovým materiálem. Do připravených pokrmů se mohou díky tomu po čase uvolňují i nevhodné látky, které mohou nakonec zkazit právě i celou chuť jídla. Od litinových hmoždířů tak raději ustupte.

Hmoždíř z mosazi a z keramiky

Tento druh hmoždíře se hodí převážně na menší obsah drceného sušeného materiálu. Je však nutno říci, že pach po drcených ingrediencích zůstane často na povrchu vlastního hmoždíře i paličky. U keramických hmoždířů se vám tohle nestane. I když jsou na první pohled porcelánové misky velmi křehké, po omytí vodou ztratí ze svého povrchu všechny pachové stopy. Pokud drtíte kupříkladu česnek nebude to problém. Pach z povrchu keramiky pak postačí opláchnout pod vlažnou vodou.

Kamenný hmoždíř

Kamenný hmoždíř: Foto Pixabay

Dřevěné hmoždíře jsou nepraktické

Mohlo by se zdát, že dřevo bude jako přírodní materiál nejlepší a nejvhodnější, ale ejhle. Pro úpravu čerstvě připravených potravin je zcela nevhodné. Zanechává za sebou pachové stopy a nevzhledné mapy. Tekutiny, které se do dřeva nasáknou znamenají, že se v hmoždíři jen tak pachu a skvrn nezbavíte.

Bronz a kámen?

Na suché drcení vám postačí bronz, na tekuté, nebo šťavnaté produkty zase raději kámen. Pokud ale hodláte eliminovat pachy po sobě jdoucích potravin, pak se rozhodně nebraňte těm, které jsou vyrobeny z keramiky. Jak již bylo už zmíněno, keramiku nepředčí žádný z vybraných materiálů. Je prostě a jednoduše řečeno nejpraktičtější. Tlučte, třete a zahřívejte.

A věřte, že ani ten sebekvalitnější mixér či mlýnek nedokáže uvolnit vůni tak dobře jako je právě onen pradávný hmoždíř. Jen buďte více opatrní při používání hmoždíře z kamene. Je tak těžký, že vám při pádu na zem dokáže udělat i díru do podlahy. Není hmoždíř jako hmoždíř. Při výběru buďte opatrní a nenechte se klamat na trhu nekvalitními hmoždíři.

Zdroje informací: https://www.nasdum.eu/jak-efektivne-vyuzit-tycovy-mixer-ve-vasi-kuchyni-tipy-a-triky-pro-zacatecniky/

https://www.ceskestavby.cz/clanky/proc-je-obycejny-hmozdir-lepsi-nez-mlynek-anebo-elektricky-mixer-29163.html

Dřevěný hmoždíř: Náhledové foto Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.