Základová deska svépomocí a její dokončení
Když máme již vybetonované pásy v zemi, můžeme přejít k další přípravě pro celkové vylití základové desky. Opět nás čeká několik úkonů, které nejsou příliš složité, nicméně pro člověka neznalého problematiky mohou představovat jistá úskalí. Jako první bychom měli překontrolovat beton v pásech, není-li nějak extrémně popraskaný. Jestliže jsme jej ale poctivě zalévali, nemusíme mít strach.
Ztracené bednění anebo klasické šalování?
Po dokončení všech jmenovaných úkonů bychom měli začít řešit šalování, anebo stavění ztraceného bednění. Většinou se dnes již používá ztracené bednění, nicméně jestliže je člověk přesný, může si dovolit všechno obehnat bedněním ze dřeva. Druhá varianta je logicky levnější a dřevo můžete později klidným srdcem spálit. My jsme s ním topili ještě jednu celou zimu. Ztracené bednění asi rychleji roste a všechno je poněkud čistší.
Suť a hutnění
Dalším úkonem v rychlém sledu po celkové postavení ztraceného bednění či zašalování, je shánění suti. Ta by měla být vyloženě stavební. Žádná existence hlíny se nepřipouští, jelikož ta mohla následně sedat a nevzniklo by z toho nic dobrého. Suť se musí zahutnit, k čemuž by nám měla sloužit pneumatická hutnící deska, takzvaná žaba, která všechno obstará. Ideální je půjčit si ji někde v půjčovně, jelikož nová stojí hodně peněz na to, že jejich služeb využijete pouze krátce.
Vylití betonem
Když je všechno připraveno, pak nezbývám než zavolat do betonárny a nechat si přivést určité množství betonu na celkové vybetonování desky. Po vylití betonu se musí všechno co nejlépe zahladit a vyrovnat do roviny. Jestliže základy nejsou úplně rovné, není to problém, nicméně zhruba by všechno mělo být vodorovné. Základovou desku je pak nezbytné nějakou dobu zalévat vodou, aby základová deska nepopraskala.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.