Zajímavosti o magnetech a jejich rozdělení

neodymové magnety

Neodymové magnety

Neodymové magnety jsou vyrobeny z neodymu, železa a bóru (NdFeB). Tyto magnety patří mezi tzv. rare earth magnets – magnety vzácných zemin, a jsou známy svou vysokou magnetickou silou.

Výroba neodymových magnetů zahrnuje smíchání práškových forem neodymu, železa a bóru. Tato směs se pak lisuje do požadovaného tvaru a následně sinteruje (spéká) za vysokých teplot. Poté se magnety mohou podrobit různým úpravám a broušení.

Neodymové magnety jsou využívány v široké škále aplikací, včetně reproduktorů, elektromotorů, senzorů, generátorů větrných elektráren, a dalších. Jsou ideální pro aplikace, kde je potřeba vysoká magnetická síla při malých rozměrech.

Použití: Elektromotory, reproduktory, generátory.

Vlastnosti: Vysoká magnetická síla, malé rozměry.

Nevýhody: Citlivost na vysoké teploty, náchylnost ke korozi.

Ferritové magnety

Ferritové magnety jsou vyrobeny z oxidu železnatého (Fe2O3) a oxidu chromičitého (Cr2O3).

Výroba ferritových magnetů probíhá procesem spékání práškových forem oxidu železnatého a oxidu chromičitého při vysokých teplotách. Následně jsou magnety tvarovány podle požadavků.

Ferritové magnety jsou běžně používány v elektrotechnických zařízeních, transformátorech, reproduktorech, magnetických proudech a jiných aplikacích. Jsou odolné vůči korozi a mají stabilní magnetické vlastnosti.

Použití: Transformátory, reproduktory, elektrotechnika.

Vlastnosti: Stabilní magnetické vlastnosti, odolnost vůči korozi.

Nevýhody: Nižší magnetická síla ve srovnání s neodymem, omezená využitelnost v náročnějších podmínkách.

Alnico magnety

Alnico magnety jsou vyrobeny z hliníku (Al), niklu (Ni), a kobaltu (Co).

Výroba alnico magnetů probíhá tavením a rychlým ochlazováním. Tímto procesem se dosáhne vytvoření mikroskopických krystalů, což vede k silným magnetickým vlastnostem.

Alnico magnety mají výborné teplotní vlastnosti a jsou proto využívány v aplikacích s vysokými teplotami, například v elektromotorech, generátorech, a v průmyslových zařízeních.

Použití: Elektromotory, generátory, průmyslová zařízení.

Vlastnosti: Výborné teplotní vlastnosti.

Nevýhody: Nižší výkon oproti neodymu, nelze je tvarovat do složitějších tvarů.

Samarium cobaltové magnety

Samarium cobaltové magnety jsou vyrobeny ze slitiny samaria (Sm) a kobaltu (Co).

Výroba samarium cobaltových magnetů zahrnuje tavení těchto složek za vysokých teplot a následné chlazení za působení silného magnetického pole.

Tyto magnety mají vysokou odolnost vůči demagnetizaci a vysokým teplotám. Jsou používány v senzorech, elektromotorech, a v prostředích s vysokými teplotami.

Použití: Senzory, elektromotory, vysokoteplotní aplikace.

Vlastnosti: Vysoká odolnost vůči demagnetizaci, vysoké teploty.

Nevýhody: Vyšší náklady na výrobu, méně odolné vůči korozi než neodymové magnety.

Faktory ovlivňující vlastnosti magnetu

– Materiál

– Teplota

– Tvar a Velikost

– Magnetické Pole

– Zpracování a Úpravy

Zajímavosti o magnetech

Magnety vždy mají dva póly

Když magnet rozříznete, každý kousek vždycky bude mít dva póly – severní a jižní. Tento jev, známý jako dipólová povaha magnetů, je to, co dává magnetům jejich jedinečnou schopnost přitahovat a odpuzovat další magnety nebo magnetické materiály.

Země je obrovským magnetem

Samotná Země je obrovským magnetem díky přítomnosti tavicího se železného jádra uprostřed. Magnetické pole Země je to, co chrání naši planetu před škodlivým slunečním zářením.

Nejsilnější magnet ve vesmíru – je ve vesmíru

Neutronové hvězdy, pozůstatky supernov, jsou nejsilnější známé magnety ve vesmíru. Mají magnetické pole miliarda krát silnější než Země. Jejich hustota je tak vysoká, že lžička materiálu z neutronové hvězdy by vážila asi miliardu tun!

Ne všechny kovy jsou magnetické

Na rozdíl od obecného přesvědčení nejsou všechny kovy magnetické. Nejvíce magnetickými materiály jsou železo, nikl a kobalt. Jiné kovy, jako je hliník, zlato a stříbro, magnetické nejsou.

Magnety mohou ztratit svou magnetismus

Magnety mohou ztratit svůj magnetismus při vysokých teplotách, nebo když jsou vstaveny silnějšímu magnetickém poli. Tento proces se nazývá demagnetizace. Nicméně je také možné je znovu „namagnetizovat“.

Monopóly neexistují

Teoreticky by magnetický monopól – magnet s jediným pólem – mohl existovat. Nicméně navzdory mnoha vědeckým snahám dosud nikdo nenašel v přírodě se vyskytující nebo uměle vytvořený monopól.

První magnety se vyskytovaly přirozeně

Nejstarší známé magnety jsou přírodní minerály nazývané magnetity. Starověcí Řekové zjistili, že tyto kameny přitahují železo, a byly použity k vytvoření prvních kompasů v Číně.

Magnetická pole jsou neviditelná

Lidské oko nemůže vidět magnetická pole, ale lze je vizualizovat pomocí železných pilin. Když jsou rozsypané kolem magnetu, tyto piliny se zarovnají podél magnetických siločar, vytvářejíce viditelný vzor.

Magnety mohou ovlivňovat chování zvířat

Mnoho zvířat, jako jsou ptáci a včely, využívá magnetické pole Země k navigaci. Některé studie naznačují, že krávy a jeleni mají tendenci zarovnávat svá těla podél magnetických siločar, když odpočívají.

Supravodiče mohou „vytlačit“ magnetická pole

Supravodiče, materiály, které vedou elektřinu bez odporu, mohou „vytlačit“ magnetická pole díky jevu nazývanému Meissnerův jev. To může způsobit, že magnet levituje nad supravodičem!

Náhledové foto: neodymove-magnety.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.