Zajímavé triky s želatinou

Želatina

Pokud se naučíte správně pracovat s želatinou, můžete si vyrobit celou spoustu zajímavých aplikací, které využijete nejen při zdobení dezertů. Želatina jako taková je prostředek, který sám o sobě nemá chuť. Můžeme ji tedy přidat jak do sladkých, tak také do slaných pokrmů. Jejím hlavním úkolem je zahustit směs, aby nebyla tekutá a držela tvar. Toho se často využívá například u nepečených dortů. Tím ale použití želatiny nekončí!

Zdravotní přínosy želatiny

Želatina obsahuje kolagen, což je důležitá složka, která přispívá k pružné a zdravé pokožce. Také osoby, které trpí na bolavé klouby by se měly zaměřit na vyšší spotřebu kolagenu – ten nemusíte získávat jen z drahých přípravků na klouby, ale také z některých potravin! Želatina je živočišný protein, tudíž ji najdeme zejména v živočišných produktech.

Želatinové bonbony

Foto: Pixabay

Příprava želatiny

Želatinu můžete zakoupit ve dvou formách: ve formě prášku nebo plátků. Jejich příprava se bude lehce lišit, nicméně je velmi podobná. V prvním případě je zapotřebí ji navlhčit. Voda, kterou k želatině přidáváme, by ale neměla být vařící, protože to ničí vlastnosti želatiny, které potřebujeme. Pokud bychom želatinu vařili, už by nezahustila pokrmy a ani by nedržela jejich tvar. Pokud vás napadlo želatinu zmrazit, pak se v ní vytvoří krystaly. Takže ani toto není vhodný způsob zacházení s želatinou.

Příprava aspiku

Množství želatiny, které budete potřebovat, závisí samozřejmě na množství směsi, kterou budete potřebovat. Na 1 litr tekutiny budeme potřebovat 10 plátků želatiny nebo 25 až 30 g práškové želatiny. Nejprve je třeba nechat je nabobtnat. Prášková želatina vyžaduje 5 až 10 minut, po které ji necháme bobtnat s malým množstvím vody. Plátková želatina bude bobtnat o něco déle: asi 10 až 15 minut. Nabobtnalou želatinu smícháme s vývarem a pomalu zahříváme – za stálého míchání a nezapomeňte: směs se nesmí vařit. Poté vlijeme do zbylého výrobku.

Příprava želé

Želé, které potřebujete připravit jako ozdobu dortů, připravte z 20 g práškové želatiny na 1 litr tekutiny. Pokud chcete připravit tužší želé (například takové, které bude stát samo o sobě), budete potřebovat asi 60 g práškové želatiny na 1 litr. Nechte bobtnat stejnou dobu, jako je uvedená výše v odstavci o aspiku. Poté zahřejte a vmíchejte do zbylého množství tekutiny. Tekutinou zde může být v podstatě cokoli: ovocná šťáva, káva či dokonce čaje.

Agar: rostlinná želatina

Pro vegany se želatina nehodí, protože se jedná o živočišný produkt. K zahušťování veganských pokrmů se používá agar, což je látka získaná z mořských řas. Ten je potřeba zalít vroucí vodou a nechat 15 minut bobtnat. Poté se přidá do zbylého množství tekutiny, kde se ještě povaří po dobu 2 až 5 minut. 5 g agaru vystačí na asi 500 ml tekutiny.

Zdroj info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk

Foto: Pixabay