Žádná univerzální matrace neexistuje. Každému totiž vyhovuje něco jiného, říká odborník Aleš Pytlík
Spánkem strávíme třetinu svého života, přesto většina lidí na jeho kvalitu nemyslí. Výsledkem je pak nejen únava, ale i bolesti páteře či kloubů a další zdravotní problémy. O tom, jak těmto potížím předcházet, jsme si povídali s panem Alešem Pytlíkem, ředitelem obchodní divize společnosti Materasso.
Můžete nám prosím stručně představit firmu Materasso a její historii?
Materasso je slovenská firma s téměř 30letou tradicí a bohatými zkušenostmi v oblasti výroby kvalitních ortopedických a zdravotních matrací. V současnosti vyrábíme více než 300 tisíc matrací ročně a exportujeme je do zhruba 20 zemí po celém světě. V naší nabídce najdete i další produkty pro kvalitní spánek.
Jaké typy matrací nabízíte?
U nás si vybere skutečně každý. V naší nabídce najdete matrace ze studené pěny, PUR pěny, líné pěny, taštičkové matrace či matrace z různých přírodních materiálů. Vyrábíme také matrace speciálně určené pro děti, seniory, lidi s nadváhou či alergiky.
Nabízíme také možnost výroby matrací na míru, kdy si zákazník může zvolit všechny parametry přesně podle svých představ, a to včetně atypických rozměrů či tvarů. U všech matrací se můžete spolehnout na maximální kvalitu materiálů i provedení.
Podle čeho má tedy člověk vybrat ideální matraci?
Obecně doporučuji si především matraci vyzkoušet osobně. Každému totiž vyhovuje něco jiného a žádná univerzální matrace neexistuje, i když to mnoho prodejců tvrdí. Základním parametrem je nosnost a s ní spojená tuhost, přičemž lidé s nižší hmotností by měli volit měkčí matrace.
Dále je pak potřeba zvolit vhodný materiál, to je ale velice individuální. Obecně jsou velmi oblíbené matrace líné pěny, které poskytují vysoký komfort. Na druhou stranu nejsou moc prodyšné, a proto nemusí vyhovovat alergikům nebo lidem, kteří se více potí. Univerzálnější jsou proto taštičkové matrace a matrace ze studené pěny, které jsou pohodlné i prodyšné.
Důležitý je také rošt postele. Na masivní laťkové rošty se hodí pružinové matrace. Na pružné lamelové rošty a polohovatelné rošty můžete dát zase pěnové matrace.
Co dalšího najdeme v nabídce Materasso?
Především jsou to kvalitní vysoké postele, ať už ty boxspringové, nebo designové čalouněné. Dále pak postelové rošty, zdravotní polštáře, přikrývky, vrchní matrace, chrániče matrací a další vybavení ložnice v podobě křesel, taburetů či nočních stolků. Vše je možné přitom sladit v jednom designu.
Co to je boxspringová postel a jaké má výhody?
Boxspringová postel se skládá ze 3 částí – korpusu postele, který obsahuje pružinové jádro neboli boxspring, z hlavní matrace a z vrchní matrace neboli topperu. Díky těmto vrstvám se optimálně rozloží tlak ležící osoby. Jde o nejkomfortnější typ lůžka vůbec.
Ovšem je potřeba dbát na to, aby se v korpusu postele opravdu nacházely pružiny. Spousta prodejců totiž nabízí postele s označením boxspring, i když toto jádro nemají.
Jak může matrace pomoci s bolestmi páteře a kloubů?
Především tak, že kvalitní matrace optimálně rozloží tlak ležící osoby a udržuje páteř v přirozené poloze. Příliš tvrdé matrace tlačí na velké klouby, jako jsou kyčle a ramena, a tím tyto klouby poškozují. Tvrdá matrace zároveň neumožní, aby se ramena a boky dostatečně zabořily, čímž dochází k nezdravému zakřivení páteře. Měkké matrace jsou proto obecně lepší, ale i příliš měkká matrace může vést k nevhodné poloze těla.
Jsou nějaká specifika matrací pro seniory a děti?
Ano. Matrace pro seniory by měly být vyšší a mít zpevněný bok, aby starším lidem usnadnily uléhání a vstávání. Pro dlouhodobě ležící seniory jsou vhodné tzv. antidekubitní matrace, které podporují krevní oběh a zabraňují tvorbě proleženin.
Dětské matrace by zase měly být spíše tvrdší. Zcela nevhodné jsou pro děti měkké matrace a matrace se zónováním, které mohou narušit přirozený vývoj dětské páteře.
Ovlivňuje poloha při spánku zdraví pohybového aparátu?
Obecně je nevhodná poloha na břiše. Pokud spíte na břiše, ani ta nejlepší matrace nezabrání tomu, že bude vaše páteř v nezdravé poloze. Při spaní na boku je potřeba dbát na dostatečně měkkou matraci, obzvláště u žen, které mají přirozeně širší boky. Při spaní na zádech může být matrace o něco tužší.
Jaká je průměrná životnost matrace a lze ji nějak prodloužit?
Matrace by se měla měnit minimálně jednou za 7 let. Po této době je i ta nejkvalitnější matrace již proležená, takže může způsobovat určitý diskomfort při spánku. Druhým důvodem je hygiena lůžka. Člověk se v noci hodně potí a pot z velké části vsakuje právě matrace.
Prodloužit životnost matrace proto v zásadě není možné, jsou ale způsoby, jak tuto životnost nezkrátit. Těmi jsou především používání matracových chráničů a topperů a pravidelné vysávání a větrání matrace.
Co dalšího kromě matrace ovlivňuje kvalitu spánku?
Kvalitu spánku ovlivňuje řada faktorů. Pokud pomineme individuální zdravotní problémy, tak je určitě namístě zvolit kromě kvalitní matrace i vhodný polštář a lůžkoviny. Každému přitom vyhovují jiné materiály, někdo nedá na polštář z paměťové pěny dopustit, někomu jinému ale vyhovovat nemusí. Takže podobně jako v případě matrace je osobní výběr klíčový.
Také je potřeba zajistit vhodné podmínky v ložnici. Samozřejmostí by mělo být ticho, čerstvý vzduch a dostatečná tma. Jako ideální teplota na spaní se doporučuje 16-18 °C, většina lidí ale má v ložnici zbytečně tepleji.
Jak se může člověk během dne připravit na kvalitní spánek?
Naprosto zásadní je se během dne dostatečně unavit, ale nepřehánět to s fyzickou aktivitou těsně před spaním. Večer byste se měli naopak věnovat relaxačním aktivitám, jako je četba. Záměrně nezmiňuji sledování televize, protože jak je známo, televize, ale třeba i smartphone či obrazovka počítače, vyzařuje tzv. modré světlo, které váš organismus udržuje ve stavu bdělosti, a to ještě dlouho po vypnutí televize.
Večeře by měla být lehká a vyhnout byste se měli alkoholu a kofeinu. Mnoha lidem také pomáhá dodržování pravidelného biorytmu, tedy přesných časů usínání a vstávání, a to i o víkendu.
Zdroje info: Autentický rozhovor, https://materasso.cz/
Aleš Pytlík: Náhledové foto se svolením Aleše Pytlíka
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.