Začínáte stavět? Vyvarujte se těchto 5 nejčastějších chyb

stavba

Se stavbou domu má zkušenosti celá řada z nás. A mnozí z nás si také po jejím dokončení povzdychli, že si měli vše lépe rozmyslet a naplánovat. Když se totiž do stavby rozhodneme pustit, nebývá vždy jednoduché vyvarovat se všech úskalí, které na nás čekají ještě před samotným začátkem stavby – během koupě pozemku. Šetřete své peněženky i nervy a vyvarujte se chyb, které udělaly stovky lidí před vámi. Jak na to, radí Miloš Hutník ze společnosti Weber, Saint-Gobain.

Výběr špatného pozemku

Na špatném pozemku dobrý domov nepostavíte. A při koupi stavební parcely se kompromisy nevyplácí. „Je třeba zjistit nejen dostupnost inženýrských sítí, ale i to, jaké jsou možnosti přístupových cest, jaká je v okolí občanská vybavenost či vzdálenost od hlučných silnic,“ upozorňuje Miloš Hutník. Vyplatí se podle něj nahlédnout do územního plánu, aby nás výstavba hlučného průmyslového objektu v sousedství do budoucna nepřekvapila. „Důrazně je třeba zvážit také rozměry parcely,“ říká odborník z Weberu.

Významnou roli samozřejmě hraje i orientace pozemku vůči světovým stranám. Nejvíce světla a potažmo i tepla dopadá na pozemek z jižní stany, severní strana bývá naopak chladnější. „Pro minimalizaci tepelných ztrát a navýšení tepelného komfortu je tak ideální volbou mírně svažitý pozemek orientovaný jižním nebo jihozápadním směrem. Nevhodné jsou pozemky na severních svazích nebo hlubokých údolích,“ upozorňuje Miloš Hutník.

pozemek

Foto: Pixabay

Podcenění podlahové plochy a velikosti pozemku

Již ve fázi projektu je třeba zvážit, jak velký dům a pozemek vlastně potřebujeme. „Vždy je třeba zohlednit, zda do budoucna plánujeme zakládat či rozšiřovat rodinu nebo zda nás často navštěvuje rodina a přátelé,“ vysvětluje Miloš Hutník s tím, že není radno zapomínat například na prostor pro dětský pokoj nebo pokoj pro hosty. Pokud navíc jako stále více Čechů pracujete z domova, je třeba začlenit do plánu i klidnou místnost, kde se na práci budete muset soustředit.

Přehnaná velkolepost se ale podle odborníka z Weberu také nevyplácí. „Čím větší bude váš dům a zahrada, tím více energie vložíte do jejich údržby. Energie, které například v pozdějším věku nemusíte mít nazbyt,“ varuje.

Absence projektu

Před prvním kopnutím do země je nutné mít v ruce detailně vypracovaný projekt stavby včetně rozložení vnitřního uspořádání. „Nic stavbu neprodraží víc než změny na poslední chvíli,“ upozorňuje Miloš Hutník. Do projektu na míru se podle něj vyplatí investovat zejména u nestandardních parcel. V opačném případě se totiž můžeme po zbytek života potýkat s nedomyšlenými a nevyhovujícími řešeními.

Placení všeho z vlastní kapsy

Není radno nechat si utéct dotace. S náklady na stavbu domu nám totiž může pomoci stát či kraj. „Nebojte se poptat, jaké jsou podmínky aktuálních dotací, a nenechte se zastrašit papírováním. Pokud na dotaci dosáhnete, čas strávený jejím vyřizováním se Vám mnohonásobně zaplatí,“ radí odborník z Weberu. Aktuálně je pro rodinné domy možné využívat například dotace z programu Nová zelená úsporám ve variantách Standard, Light či Oprav dům po babičce.

Přecenění vlastních sil

I když máte možná „zlaté ručičky“, stojí za zvážení, zda si na pomoc nepřizvat odborníky. „Jsou zkušenější a mohou pomoci s výběrem materiálu, jejich práci ale můžete reklamovat, pokud s ní nebudete spokojeni,“ říká Miloš Hutník. Aby však k reklamaci nedocházelo, je podle něj na místě najímat si pouze osvědčené řemeslníky, kteří mají proškolení od výrobců technologií a jsou držiteli příslušných certifikátů. Ideální je nechat si poradit od známých. Pokud však žádné přátele, kteří již stavbou domu prošli, nemáme, můžeme se obrátit i na specializované servery, jako jsou například NejŘemeslníci.cz či Poptávej.cz a podobné.

Zdroje info: www.cz.weber, sprava-dotaci.eu, mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo, nejremeslnici.cz, poptavej.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.