Vyvarujte se častých pěstitelských chyb, kvůli kterým muškátům žloutnou listy
I přesto, že je pěstování muškátů obecně poměrně nenáročné, mohou se objevit některé chyby a pěstitelské prohřešky, na které rostlin zareaguje žloutnutím listů. O co se jedná a na co konkrétně si dát pozor, aby muškáty krásně kvetly a dobře prospívaly? To se dozvíte přímo v tomto článku.
Málo nebo moc zálivky
Muškáty si obecně nepotrpí na příliš vydatnou zálivku, a právě na přemokření mohou reagovat zežloutnutím listů. Vodu však samozřejmě potřebují, ale raději méně než více. Pokud je žloutnutí způsobeno nedostatek vody, jde o projev zkombinovaný také s přílišným sluncem. Pokud je substrát již opravdu velmi suchý, bude se pravděpodobně jednat o problém s nedostatečnou zálivkou, což by běžné zalití mělo spravit. Odhalení konkrétní příčiny je velmi důležité, protože podle toho zvolíte odpovídající péči a způsob, jak rostlině co nejlépe pomoci.
Nedostatek i přemíra hnojiva
Jako nevhodné a pro rostliny nežádoucí se může projevit nedostatek látek pro růst. To napravíte dávkou vhodného hnojiva. Pozor si ale dávejte i na přehnojení, které také může skončit žloutnutím listům a chřadnutím celé rostliny. Platí to hlavně ve chvíli, kdy zvolíte hnojivo bohaté na dusík. V období květu však muškáty potřebují primárně fosfor a draslík, na což se zaměřují speciální hnojiva. I s jejich množstvím to nijak nepřehánějte, ať nedojde k zasolení substrátu, které je také pro celkové správné prospívání problematické.
Foto: Pixabay
Nutnost přesazení
Jakmile je půda, ve které jsou muškáty zasázené, vyčerpaná, začne se to projevovat právě na žloutnutí listů a celkovém horším prospívání rostliny. To je naštěstí možné poměrně efektivně napravit včasným přesazením do nového substrátu. Za nevzhledné žloutnutí listů však může být zodpovědný také věk rostliny. U starých muškátů tak počítejte s tím, že se něco podobného může stát, protože nejde o nesmrtelné rostliny.
Náhledové foto: Pixabay