Využití černého bezu nejen pro výrobu sirupu
Všechny části rostliny mají určité léčivé účinky, a v minulosti se s nimi dokonce léčilo všechno možné. Výhonky bezu se používaly jako lék na zmírnění bolesti zubů, mladé lístky smíchané ječnou moukou dokázaly potlačit následky popálenin a přikládaly se také na rány, které vznikly po pokousání vzteklého psa. A co je ještě více zajímavé, prášek z rozemletých suchých listů dokázal zastavit krvácení z nosu.
Rostlina tmavý černý bez
Šířící se keř nebo strom, rostoucí až do výšky šesti metrů. Má podivně zpeřené, podlouhlé, vejčité listy, na okrajích nerovnoměrně pilovité. Kvete drobnými bíložlutými květy s výraznou vůní. Kvete od května do června. Plody jsou trsy tmavých kuliček o velikosti až 6 mm. Jejich šťáva má krvavě rudou barvu. Využívají se květy, plody a listy.
Původ a výskyt stromu
Začalo to v Evropě – na Kavkaze, odkud se později rozšířilo do všech pevninských oblastí, a dnes je v klidnějším podnebí rozšířeno od Evropy přes přední Asii až po západní Sibiř. Na území České republiky je hojný, ale v rámci nejvyšších poloh. Zejména na okrajích lesů, v mýtinách, ve světlých listnatých a lužních lesích, v rumištích, podél cest, na skládkách, v zahradách, v křovinách, podél vodních toků, na vlhkých až dusíkatých půdách.
Z čeho se skládá:
Květy obsahují základní oleje, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), přírodní kyseliny (jablečnou, kyselou, valerovou) a vitamin C. Přírodní produkty obsahují cukry, jablečnou žíravinu, třísloviny, pektin, vitamin C v čerstvém stavu, vitamin A ve slupce a semenech a vitaminy skupiny B – B1, B2, B6, B12 a pantotenovou žíravinu. Listy obsahují pryskyřici, glykosidy, sambunigrin, sambucin a velkou část vápníku.
Jak dokáže účinkovat na váš organismus
Napařování květů, ale i plody dokáží snižovat i vysokou teplotu. Černý bez zvyšuje pocení, což je užitečné při různých infekcích a všech dignózách, při kterých je nezbytné se potit. Pomáhá při neuralgických potížích – zánětu trojklanného nervu, bolestech hlavy, bolestech periferních nervů, pomůže od bolestí páteře a sedacího nervu.
Vysoká hladina flavonoidů má úžasný vliv na pružnost cév. Má vliv na léčbu prasklých cév, hemoroidů a křečových žil. Černý bez urychluje vylučování vody z těla a činnost ledvin, a je tak vhodný při zánětech srdce a ledvin, vodnatelnosti, zhoršení stavu ledvin a jater. Čaj z černého bezu čistí krev, orgány spojené se žaludkem a ledviny. Obklady nohou z listů a odvaru z květu jsou vhodné při dně a ztuhlosti. Z oddenků a květů se dělají obklady na vředy, vyrážky a hluboké záněty.
Kde se černý bez používá
V potravinářském průmyslu se šťáva z černého bezu používá k obarvení rudých vín nebo se přímo nechají zkvasit na bezinkové víno. Využívají se k výrobě marmelád, džemů, pudinků, kompotů a sirupů. Nové plody jsou jedovaté, ale vařením se jejich škodlivost neutralizuje.
Květy se suší ve stínu a co nejrychleji při teplotě 35 °C. Z usušeného květu se v tomto okamžiku připravuje čaj, který se používá především při nachlazení a rýmě, při potních obkladech a zánětech močových cest, proti zahlenění a při zánětech periferních nervů. Výtažky z černého bezu se navíc používají v líčidlech k omývání uhrovité pleti. Dále se doporučuje obličejová maska z květu černého bezu, lípy a heřmánku.
Recepty
1) Bezinkový džem
- Ingredience: 1 kg černého bezu, 600 g cukru, šťáva z 5 citrónů, 1 balíček pektózy
- Postup:
Zralé bezinky zbavte stopek a dobře properte. Podlité malým množstvím vody přivedeme k varu, až směs zhoustne. Pomalu vmíchejte cukr, citronovou šťávu, pektózu a chvilku nechte vše povařit, aby se cukr stihl pořádně rozvařit. Horkým džemem plníme předpřipravené čisté sklenice. Plné sklenice uzavřete a při 85oC sterilizujeme v hrnci zhruba 20 minut.
2) Babiččina mast z bezového květu
Mast se vám zaručeně bude líbit, protože celkem za malé peníze a své úsilí, získáte spoustu masti, která zvláčňuje pleť a hojí drobná kožní poranění. Určitě se vám bude doma hodit.
- Ingredience: 5 polévkových lžic sušených bezových květů, 100 g kokosového oleje a 150 g bambuckého másla
- Postup:
Květy černého bezu vložte do sklenice, zalijte je rozpuštěným kokosovým olejem tak, aby byly všechny ponořené, a na 3 týdny je nechejte stát na okně na slunci. Po uplynutí této doby olej sceďte a začněte jej používat. V případě, že se přikláníte k silnější konzistenci, rozpusťte bambucké máslo ve vodní lázni a vmíchejte ho do oleje. Přípravek skladujte v temné místnosti, ideálně ve skleněné nádobě.
3) Sirup
Květy černého bezu obsahují ve svém prachu nejvíce léčivých látek. Proto je sbírejte ještě před tím, než začne pylové období, sbírejte je ještě za suchého podnebí. Květy sbírané po dešti se mohou účinně zničit. Kromě výroby bezové šťávy si bezpochyby bezinku usušte – v zimě budou cenné v čajích nebo obkladech.
Aby byl sirup z černého bezu úplný, potřebuje sladidlo, které je v něm obsaženo z důvodu konzervace. Nejběžnějším sladidlem je cukr krystal nebo třtinový cukr, ale můžete zkusit i variantu s nektarem nebo fruktózou. Při použití medu se vystavujete nebezpečí, protože sirup vám nevydrží tak dlouho, jak by měl.
Citrónová kyselina je základem pro správnou konzervaci a uchování sirupu. Sirup z černého bezu vydrží jak v práškovém stavu, tak v přírodní formě. Ve skutečnosti je citronová kyselina hojně obsažena v citrusových přírodních produktech, takže do šťávy v podstatě vymačkáte citronovou šťávu. V případě, že sáhnete po využití citronu s kůrou, kupte si bio citron.
Co ještě přidat
Neexistuje žádný správný recept na bezinkový sirup, takže při jeho výrobě můžete experimentovat. Do šťávy můžete přidat následující ingredience:
- Čerstvá máta nebo meduňka
- Květy pampelišky
- Sušená nebo čerstvá levandule
- Tymián nebo rozmarýn
- Plody rakytníku
- Rozmixované jahody nebo maliny
Bezový sirup za studena
- Ingredience: 1,5 litru vody, 1 kg cukru, 25 květů, 4 citróny
- Postup:
Posbírejte si čerstvé květy bezu. Nejlépe takové, které se nevyvinuly v blízkosti silnic. V domácím prostředí je zalijte studenou vodou v hrnci zajištěného víkem, aby 24 hodin macerovaly. Po jednom dni macerace přidejte šťávu z citronů a výluh přeceďte přes plátno. Do šťávy přidejte cukr a rozmixujte vařečkou, dokud se zcela nerozpustí. Bezinkový sirup za studena je hotov. Nalijte jej do sklenic nebo lahví pouze již zcela vydezinfikovaných.
Jak chránit studený bezinkový sirup po dlouhou dobu?
- Hotový bezinkový sirup zavařte při teplotě 80 stupňů a skladujte ho na chladném a suchém místě.
- Další možností je bezinkový sirup nezavařovat, ale skladovat ho v lednici. Tam zůstane čerstvý až 10 dní.
- Třetí alternativou je hotový bezinkový sirup zamrazit.
Díky tomu, že je šťáva vyrobena v chladu, zůstanou v ní všechny užitečné látky a vitamíny. Budete je moci ocenit kdykoli během roku.
4) Tinktura z listů
Podrcené a nakrájené listy naložte do pálenky a nechte zhruba na jeden měsíc stát za oknem na světlém místě. Směs přeceďte do tmavé láhve nebo uchovejte v temnu. Tinkturu používáme při kloubních potížích, otocích nohou a svalových bolestech.
5) Obklady z listů
V případě, že si ublížíte – narazíte si koleno, praštíte do ramena, atd.., využijte jako první pomoc, místo tabletek, proti bolesti bezové listí. Rozřežte listy na malé kousky a přiložte jako obklad na několik hodin.
Zdroje info: vareni.cz, prozdravi.cz
Náhledové foto: Pixabay