Využijte čas pro předpěstování jiřin, begónií a muškátů
Všechny rostlinky si můžete vypěstovat ze semínek, jen musíte zajistit vhodné podmínky. A pokud začnete s pěstováním již nyní, brzy budete mít z hlíz jiřin, begónií a semínek pelargonií, krásné květy. Jiřiny se ven sází až tehdy, kdy nehrozí mrazíky čili ne dříve než v květnu.
Předpěstování není složité: musíte udržovat vlhký substrát
Není se třeba bát, že by šlo o těžký postup, který zahrnuje spoustu kroků. Stačí vzít květináč s drenážními otvory, naplnit ho substrátem z rašeliny a písku, aby byl zajištěný dostatečný odtok vody. Jen dodržte že tyto dvě složky jsou ve stejném poměru. Hlízy zasaďte 3-5 cm pod povrch, ale rozhodně ne hlouběji a zalijte je.
Co se týče umístění květináčů, je potřeba zajistit stálou teplotu v rozmezí 8–15oC. Nedávejte jej na přímé slunce, stačí světlé místo, kde nehrozí ani poškození chladem. Proto je nejideálnější místo skleník, parapet nebo pařeniště.
Begónie
Jejich hlízy potřebují ke klíčení 15–20oC, propustnou humózní půdu a světlé místo. Hned po naklíčení se nemusíte bát rostlinky přesadit. Je nutné zajistit, aby květináče měli drenážní odtoky.
Pelargonie
Zde je postup podobný, jen místo hlíz máte k dispozici semínka, která se sází do hloubky 0,5 cm a lehce zalejete. Semínka se nesmí vyplavit ven z hlíny! Kromě toho je třeba zajistit teplotu kolem 20oC.
Chraňte rostlinky pře nepřízní počasí
Jiřiny, begónie a pelargonie jsou rostlinky, které se sází běžně do venkovních truhlíků. Jenže jsou náchylné na vítr a chlad. Proto je potřeba počkat až na květen, kdy začínají být teploty vyšší. Vybírejte místo, kde je nepoláme déšť ani vítr a hlídejte množství vody v květináči. Pelargonie je potřeba pravidelně přihnojovat. Vaší odměnou pak budou nádherné velké květy, které nekoupíte ani v zahradnictví!
Zdroje info: tachovskydenic.cz, jahodarnabrozany.cz
Náhledové foto: Pixabay