Vyplatí se letos koupě nemovitosti nebo je lepší počkat?
Ceny nemovitostí ještě nedávno stoupaly do závratných výšek a pozadu nezůstaly ani úroky hypoték. Naštěstí se zdá, že situace se pomalu uklidňuje a ceny nemovitostí pomalu klesají. Může za to fakt, že lidé s nákupem nyní hodně vyčkávají a dobře promýšlí koupi. Patříte mezi ně? Podívejte se, jaký je výhled na rok 2023 a zda se vyplatí letos nemovitost koupit?
Vývoj cen nemovitostí vypadá příznivě
Zatímco ještě v roce 2021 dosahoval růst cen nemovitostí 19,97 % podle HB indexu, již ke konci roku 2022 došlo k jeho zpomalení a v některých lokalitách i k obratu a zlevnění až o 10 %. Nejvíce šly dolu regiony jako je Ústecký kraj, případně starší domy a energeticky náročné chaty či chalupy. U novostaveb a v oblíbených lokalitách k poklesu nedošlo a v Olomouci dokonce mírně rostly. Kde taktéž nedošlo k žádné změně a pravděpodobně ani nedojde jsou ceny pozemků, které dlouhodobě zůstávají vysoké.
V letošním roce je předpoklad, že s cenou dolů půjdou hlavně rekreační objekty, které lidé hojně nakupovali v době covidu a nyní se jich, často z finančních důvodů, chtějí zase zbavit. To samozřejmě vytváří tlak i na pokles cen. Snižovat svou cenu budou dále i nemovitosti, které je nutné rekonstruovat. Jelikož vzít si dnes úvěr na bydlení není úplně jednoduché a mnoho lidí na něj nemá, je reálný předpoklad, že spousta domů a bytů půjde spíš do pronájmu než k prodeji.
Zdroj: HB Index
V roce 2023 je očekáván spíše lokální pokles cen. V průměru by mohlo jít o 8 až 14 %. Žádné velké propady by ale přijít neměly.
Trochu jiná situace je, pro někoho bohužel, v Praze a Brně, případně i v Plzni a v Olomouci. Tam se nějaké velké snížení očekávat nedá, protože o byty v centrech těchto měst je dlouhodobě obrovský zájem. Paradoxně ale v okolí zmíněných měst dochází k poklesu.
Ve Zlínském kraj loni klesly ceny v průměru o 21 %, na Vysočině o 18 % a v Ústeckém kraji o 14 %.
Foto: Unsplash
Reality výrazně ovlivňují hypotéky
V letošním roce prozatím odborníci žádný velký pokles úrokových sazeb u hypoték neočekávají. Ti, kdo nutně nepotřebují prodat, to v současné situaci dělat nebudou a kvůli vysokým sazbám výrazně ubývá i lidí schopných získat hypotéku a splácet ji. Podle analýzy společnosti Nex Reality poptávka stoupne ve chvíli, kdy dojde k poklesu sazeb pod hranici pěti procent. Kdo má ale dostatečnou bonitu k vyřízení dlouhodobého úvěru na bydlení v současné době, udělá s koupí dobrý krok, protože může koupit levnější nemovitost se sice vyššími úroky, ale tam je předpoklad, že postupně zase klesnou. Cena za nemovitost už pro vás zůstane stejná.
Vyplatí se letos koupě nemovitosti?
Pokles cen nemovitostí na trhu dává nové příležitosti k nákupu, ať už chcete nové bydlení nebo dobrou investici. Nabídka je letos hodně pestrá, kupujících mnohem méně než obvykle a často se dá o ceně hezky vyjednávat. Zejména ti, kteří chtějí investiční nemovitosti, by měli letos využít situaci. Pokles cen nemusí být a ani nebude trvalý a jakmile se zase zvedne poptávka, ceny bytů a domů porostou. Stejně tak nebudou poklesy cen stejně dlouhé u všech segmentů a regionů.
Smysl nyní dává pořídit si nějaký menší byt či byty, které dáte do pronájmu. Zájem je enormní a s tím, jak je méně lidí, kteří si mohou nemovitosti koupit, je jasné, že tento trend bude ještě nějakou dobu pokračovat, především ve velkých městech. Přičemž nájemné roste taktéž solidním tempem, jelikož řada majitelů doplnila do nájemních smluv doposud opomíjené inflační doložky, které umožňují nájemné průběžně o inflaci zvyšovat.
Foto: Unsplash
Jak financovat novou nemovitost?
S koupí nemovitosti souvisí i otázka financování. Samozřejmě dobře se kupuje tehdy, když máte k dispozici hotovost a okamžitě zaplatíte celou kupní cenu. Na druhou stranu se takový krok nemusí úplně vyplatit. Je lepší financovat nové bydlení částečně z vlastních zdrojů a na zbytek využít dlouhodobý úvěr. Zůstanou vám volné peníze na případný nákup vybavení nebo jiné potřeby. Dnes se dá zaplatit nemovitost i s minimem peněz, pokud už vlastníte jinou, která není zatížena žádnou půjčkou. Dá se bance do zástavy a vy si dokážete pořídit další například k pronájmu.
Peníze lze získat i při refinancování stávající hypotéky. Jestliže splácíte například 15 let, má koupená nemovitost mnohonásobně vyšší hodnotu, než měla tehdy. Při refixaci či refinancování můžete požádat o navýšení stávající hypotéky a získat peníze k nákupu jiné.
Samozřejmě je vždy potřeba zhodnotit vaše celková finanční situace, vyhlídky do budoucna a zadluženost. Pokud víte, že máte pravidelný zdroj příjmu, nemáte další úvěry a umíte chytře investovat, jsou toto cesty, jak letos pořídit novou nemovitost.
Zdroje dat: HB Index, realitymix.cz,
Náhledové foto: Unsplash
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.