Vypěstujte si chutné borůvky na balkoně. S tímto návodem to hravě zvládnete
Díky moderním odrůdám si milovníci borůvek mohou vypěstovat toto drobné ovoce i bez vlastní zahrady. Jediné, co potřebujete je balkon, vhodně zvolená nádoba a správná odrůda borůvky. Potom stačí dodržet několik jednoduchých zásad pěstování a úspěch v podobě chutných plodů na sebe jistě nenechá dlouho čekat.
Kyselý substrát
Aby mohla borůvka správně prospívat, musí růst v dostatečně kyselém substrátu. A to v praxi znamená pH 4. Toho dosáhnete použitím rašeliny, kterou můžete smíchat s lesní hrabankou. Přidat můžete i trochu kůry, jehličí a menší množství zahradnického substrátu. Pro usnadnění práce najdete přímo připravené substráty určené pro borůvky. Vrchní vrstvu zeminy se navíc vyplatí zamulčovat, aby si lépe držela svou vlhkost.
Více keříků pro větší úrodu
Balkonové borůvky jsou samosprašné odrůdy, kde není nezbytné pořízení více rostlin. Pokud však chcete zvětšit úrodu, je lepší pořídit alespoň dvě rostliny. Může se jednat o různé odrůdy a bez problémů mohou být třeba v jedné nádobě pro úsporu místa. Pohlídejte si však, aby vybrané odrůdy kvetly přibližně ve stejnou dobu, aby bylo možné jejich efektivní opylení.
Pozor na zimní mrazy
Nabízené balkonové borůvky jsou mrazuvzdorné, takže nádobu s rostlinou můžete nechat i přes zimu na balkonu. Pro větší jistotu, že zimování proběhne v pořádku je však lepší květináč obalit jutovou nebo bublinkovou fólií pro zlepšení izolační schopnosti. V případě, že je zima relativně teplá, můžete borůvky občas zalít, nebo keřík úplně nevyschnul.
Foto: Pixabay
Přihnojení
Během prvního roku, kdy rostliny zasázíte do nového substrátu, není hnojení nutné. V dalších letech volte menší dávky hnojiv speciálně určených na borůvky. Jde totiž o to, aby byla zachována kyselá půda, což běžná hnojiva s vyšším obsahem vápníku většinou nesplňují. S hnojením to ale nepřehánějte, bohatě bude stačit jedna až dvě dávky v období kolem kvetení a následného zraní plodů.
Náhledové foto: Pixabay