Výhody tzv. Chytrého domu

Chytrý dům

Máme chytré telefony, chytré televize a nyní i chytré spotřebiče. Vše spojují integrované vlastní systémy, umělá inteligence a chytré funkce pro uživatele. V posledních letech se také často hovoří o konceptu chytrého domu. Dnes si jej představíme a povíme si něco o výhodách takového pojetí bydlení. Tak pojďme na to!

V čem koncept spočívá

Jde zejména o volbu, zda zvolit obyčejnou či takzvanou chytrou elektroinstalaci. Tedy laicky řečeno, zda do svého domu umístit i jednotný chytrý systém, který interaguje se spotřebiči a zařízením domu tak, že jej můžete snadněji ovládat. Dobré je se vždy poradit s odborníky na tuto oblast. Poradí vám například, které systémy vám dávají na výběr z největšího počtu komponent a podobně. Zabudovaný systém vám pak umožní například ovládat vytápění, klimatizaci, žaluzie a další věci pomocí chytrých zařízení.

Méně invazivní řešení

Instalace systému do zdí domu je nejlepší pro situace, kdy stavíte zcela nový dům nebo děláte zásadnější rekonstrukci vašich obytných prostor. Může se však zdát, že pokud již máte dům postaven, je instalace systému a prvků chytrého domu náročná a bez většího zasahování do stavby vlastně neproveditelná. Opak je však pravdou. Lze využít méně invazivního řešení systému chytrého domu. Existuje bezdrátová – rádiová – varianta, kdy ovládáte domácnost pomocí rozmístěných rádiových modulů.

Nejvíce využívané funkce

Jaké jsou tedy funkce, které se při systému chytrého domu nejvíce používají? Jde například o funkci odchodu. Po jejím použití se v domě zhasnou všechna světla a nastaví se úsporné topení, zatáhnou se žaluzie a tak dále. Stejně tak lze žaluzie ovládat i pomocí dat z meteostanic. Lze totiž nastavit ohyb žaluzií v návaznosti na pohyb slunce na obloze nebo třeba foukání větru. Lze také nastavit zavírání střešních oken, když má pršet.

 

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

 

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.