Výhody a nevýhody přenosných chladniček
Domácnost bez lednice si ani neumíme představit, někdy je ale chlazení potřeba i ve chvíli, kdy pohodlí domova chceme opustit. V takovém případě máme na výběr hned několik typů přenosných či cestovních chladniček. Cestování je s nimi hned veselejší, vždyť kdo by se nechtěl na cestách osvěžit vychlazeným nápojem nebo se posilnit svačinou, která by se bez chladu zkazila?
K čemu je přenosná lednice?
Název tohoto článku je ve skutečnosti zvolený nepříliš vhodně, výhody a nevýhody totiž závisí na tom, z jakého pohledu je posuzujeme. Ty, které jsou cestovním lednicím často přisuzovány jsou většinou jen a pouze nepochopením toho, k čemu mají tato zařízení sloužit. Cestovní lednice nemá v žádném případě nahradit lednici klasickou, má poskytnout snadný a dostupný zdroj chlazení při časově omezených cestách a výletech. A v tom jsou skvělé.
Foto: Pixabay
Chladící boxy a termotašky
Mezi cestovní chladničky se někdy započítává i chladící box či termotaška. V prvním případě se jedná o pevný box s izolační vrstvou, v druhém případě jde o tašku z izolačního materiálu. V těchto případech nejde o chladničku v pravém smyslu toho slova, jedná se spíše o termosku na jídlo a balené nápoje. Jedná se o zcela pasivní zařízení nepřipojené k žádnému zdroji energie. Pokud jej však naplníme dostatečným množstvím vychlazených potravin a nápojů, případně přidáme chladící prvky, které lze předtím zamrazit, vnitřek si nízkou teplotu udrží poměrně dlouho (v závislosti na vnější teplotě i tom, jak často box otevíráme). I tak lze ale tento typ chlazení doporučit pouze pro kratší cesty, pikniky apod.
Vybíráme-li podobný box, zajímá nás především jeho objem a samozřejmě i kvalita izolace. Na té totiž většinou záleží, jak rychle (nebo naopak pomalu) bude teplota uvnitř boxu růst. Minimálně kvalitní značkové výrobky jsou ale v tomto ohledu většinou srovnatelné.
Autochladničky
Chladničky s aktivním chladícím systémem se nejčastěji připojují do 12 V zásuvky v autě, mohou ale disponovat vlastní baterií a některé podporují i připojení o 230 V zásuvky. Již z principu je tedy jasné, že od nich lze čekat více, než od pasivních boxů.
Pro chlazení používají autochladničky dva základní systémy, kompresorový a termoelektrický. Ten první umožňuje chlazení nezávisle na vnější teplotě (často až do teplot -20°C), ten druhý potom snižuje teplotu jen vůči té vnější. Většina běžných modelů přitom dokáže obsah ledničky ochladit o nějakých 30°C pod venkovní teplotu.
Při jejich výběru je třeba dbát nejen na objem, ale také na výkon, resp. minimální teplotu. To ovšem souvisí také se spotřebou a je třeba si uvědomit, že autolednička může dát baterii pořádně zabrat. Snadno se tak stane, že auto někde postavíte s ledničkou připojenou do zásuvky zapalovače a už jej nenastartujete. Hodí se proto funkce ABS, tj. schopnost chladničky se vypnout při klesajícím napětí autobaterie.
Svoji roli sehrává také hmotnost. Např. kompresorové ledničky jsou výrazně těžší (a také dražší), než ty termoelektrické. Pokud tedy chcete ledničku, která bude nejen v autě, ale bude jí možné vzít sebou do přírody, volte spíše lehčí modely.
Jak vidno, přenosné chladničky disponují širokou škálou vlastností, z nichž ty nejvhodnější můžete vybrat jen vy podle svých požadavků. Až v jejich světle lze posuzovat výhody a nevýhody.
Náhledové foto: Pixabay
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.