Výhody a nevýhody ploché střechy
Plochá střecha je čím dál tím častějším způsobem řešení a setkáváme se s nimi na průmyslových, komerčních, funkčních i obytných stavbách. Stejně jako každé jiné řešení, i plochá střecha má své výhody a nevýhody. K oběma se samozřejmě musí při výběru střechy přihlédnout a posoudit, zda je plochá střecha tím nejlepším řešením právě pro naší stavbu a odpovídá našim požadavkům i možnostem. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody ploché střechy?
Výhody ploché střechy
Za plochou střechu jsou považovány střechy se sklonem 0 – 5° (někdy se však udává spád 3 – 10°). Z toho důvodu je možné využít jejich plochu i tak, že na nich vytvoříme terasu či třeba zahrádku. Střechy, po kterých se lidé častěji budou pohybovat označujeme jako pochůznou, takové, kam budou lidé chodit pouze za účely servisu jako nepochůznou. Je samozřejmě třeba již předem rozhodnout, o který z těchto typů se bude jednat a přizpůsobit tomu konstrukci střechy.
Díky jednoduchému přístupu se ploché střechy také v porovnání se šikmými střechami snadněji udržují. Absence krovů a dalších podobných prvků eliminuje také vznik tepelných mostů, což vede k větší energetické úspornosti plochých střech.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Nevýhody plochých střech
O plochých střechách se traduje, že jsou výrazně poruchovější, než klasické šikmé střechy. Pravda je však taková, že díky moderním technologiím se již nejedná o relevantní argument, a z hlediska odolnosti, poruchovosti i životnosti jsou se šikmými střechami srovnatelné. Pouze v případě netěsností v povlakové vrstvě bude horší odtok srážkové vody způsobovat problémy dříve a ve větší intenzitě.
Výběr typu střechy bude vždy záviset na konkrétní stavbě. Je však zřejmé, že plochá střecha je zcela plnohodnotným řešením, které poskytne kvalitní a plně funkční řešení střešní krytiny. Lze říci, že nové materiály i technologické postupy konečně zbavily ploché střechy dětských nemocí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.