Výhody a nevýhody korkových podlah
Korek lidé využívají už celá staletí. Tím nejtypičtějším použitím korku, které člověku vždy vytane na mysli jako první, je samozřejmě zátka u lahve od vína. I přes dlouhou historii svého používání ale patří korek v současnosti mezi materiály, které zažívají velký boom a těší se vzrůstající popularitě. Z korku se dnes vyrábí obuv i oblečení, módní doplňky a řada dalších předmětů. Velmi populární jsou také korkové podlahy. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?
Výhody korku jako podlahového materiálu
Korek má hned několik velmi pozitivních vlastností, které z něj dělají vhodný podlahový materiál. Především se jedná o materiál, který obyvatele bytu nikterak netrestá za to, že po něm chodí naboso. Právě naopak, korek je krásně měkký na nášlap a také teplý. Žádné studené dlaždice. Korek je dobrým tepelným a také akustickým izolantem a rozumí si i s podlahovým topením.
Velkou výhodou korku je i jeho odolnost. Korku nevadí vlhko ani rozdíly v teplotě. Bez problémů přežije i rozlití nejrůznějších tekutin. Korek je navíc čistě přírodní materiál, je antimikrobiální a bez problémů může být položen v domácnosti, kterou obývají astmatici či alergici.
Velkým plusem korku jako materiálu je fakt, že se jedná v pravém smyslu o obnovitelný přírodní zdroj a je proto maximálně ekologický.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Nevýhody korkových podlah
I korková podlaha má však své nevýhody. Korek je na jednu stranu velmi odolný ve chvíli, kdy na něj spadne byť i těžký předmět. Ovšem ve chvíli, kdy do něj v nestřežené chvíli začne dítě rýpat hračkou anebo se kočce zalíbí brousit si o něj drápky, poškození je nevyhnutelné.
Korek také vlivem slunečního záření postupně ztrácí barvu. Pokud na podlahu svítí nerovnoměrně, časem se na něm vytvoří světlejší a tmavší skvrny.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.