Výhody a nevýhody dřevostaveb
Postavit si nový domek je dnes poměrně jednoduché, a to hlavně díky velkému množství možností, které se vám nabízejí. Jednat se může o zděné domky, nebo o dřevostavby. Právě na ně se budeme soustředit v následujícím textu. Podíváme se tedy podrobně na výhody a nevýhody tohoto typu staveb. Ještě předtím se ale pozastavíme nad typy těchto domů, jejichž základem je dřevo.
Dřevostavba či roubenka?
V první řadě je třeba říct, že dřevostavba rozhodně nemusí být roubenkou. Tyto dva termíny si mnozí lidé pletou. Ostatně v kvalitním magazínu o bydlení se určitě můžete dozvědět přesně detaily rozdílů. Roubenka je postavená z klasických kulatých kmenů, které jsou zbaveny kůry a opatřeny potřebnou impregnací. Dřevostavby neboli montované domy, se dnes staví tak, že ze dřeva je v podstatě pouze jejich konstrukce, zbytek jsou již tradiční materiály používané u zděných domků.
Výhody dřevostaveb
Hlavní výhodou dřevostaveb je pochopitelně jejich nízká pořizovací cena. Ve srovnání s klasickými zděnými domky dřevostavby vycházejí cenově mnohem lépe. Není se čemu divit, jelikož mnohé druhy dřeva mají nízkou pořizovací cenu. Výhodou těchto typů domků je i maximální rychlost realizace. Bydlet mohou majitelé klidně i do pouhých několika měsíců. Staví se suchou cestou a není třeba čekat na vymrznutí stavby.
Nevýhody dřevostaveb
Za velkou nevýhodu dřevostaveb je považováno zejména to, že nevydrží příliš dlouhou dobu, zatímco zděné domky dokážou přestát i několik generací. Někteří stavitelé tvrdí, že stavby, jejichž základem je dřevo, nedokážou přestát změny klimatu a nepříznivé povětrnostní podmínky. Opak je ale pravdou, jelikož konstrukce těchto domů dokážou přestát i náhlé změny počasí. Vzhledově si se zděnými domy v ničem nezadají. Na první pohled nejsou zvenčí fakticky vůbec poznat.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.