Výhody a nevýhody bytu v družstevním vlastnictví
Družstevní bydlení bylo po jistou dobu poměrně nepopulární. Svoji roli v tom možná sehrál i fakt, že lidí v něm mylně vidělo relikt předlistopadové éry. Situace se však mění a družstevní bydlení opět získává nové příznivce. Současně však kolem tohoto způsobu bydlení panuje stále určité zmatení a ne každý se v problematice dobře orientuje. Jak tedy družstevní bydlení funguje? A jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Co je družstevní byt?
Princip družstevního bydlení spočívá v tom, že vlastníkem domu je bytové družstvo. Obyvatelé jednotlivých bytových jednotek si potom byty od družstva na dobu neurčitou pronajímají. Tento způsob bydlení byl znám ji našim předkům a ti jej hojně využívali již v dobách Rakouska-Uherska. Vzedmutí vlny zájmu o družstevní bydlení často následovalo v dobách špatné bytové situace, typicky po první i druhé světové válce. I v 70. a 80. letech, a koneckonců i v dnešní době, je jeho zvyšující se popularita reakcí na situaci na trhu s bydlením. Rozhodně však není specifikem socialistického zřízení jak se občas mylně uvádí. Ve skutečnosti se v mnohých západoevropských zemích družstevní bydlení využívalo a využívá více než u nás.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Výhody družstevního bytu
Hlavní výhodou při koupi bytu v družstevním vlastnictvím je jeho nižší cena. Z významné části se jedná o důsledek toho, že při „koupi družstevního bytu“ si člověk ve skutečnosti pouze kupuje podíl v bytovém družstvu a nemusí tudíž platit daň z nabytí nemovitosti. Koupě družstevního bytu většinou funguje tak, že zájemce zaplatí členský vklad, který tvoří určitou část ceny bytu a zbytek doplácí ve formě nájemného až do úplného splacení. Tento způsob je v konečném důsledku výrazně výhodnější, než např. hypotéka a rozdíl může být nakonec i v milionech korun.
Nevýhody družstevního bytu
První nevýhoda již byla naznačena výše: člověk nekupuje byt ale podíl v družstvu, což znamená, že si nelze vzít hypotéku a členský vklad musí v případě potřeby řešit jiným typem úvěru. Další nevýhody souvisí s jistými omezeními v nakládání s bytem. K tomu, aby jej člověk mohl pronajmout další osobě, musí získat souhlas družstva. To samé platí pro významnější úpravy bytové jednotky.
Problematické je také dělení podílu v družstvu, v případě, že přechází na vícero dědiců po úmrtí původního vlastníka tohoto podílu. Existuje také riziko, že v případě, že družstvo jako celek nebude splácet své závazky, dotkne se celého domu exekuce.
Jako vše, i družstevní bydlení má tak své výhody i nevýhody.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.