Vyčistěte špinavou pračku v jednom kroku
Pračka je jednou z běžných součástí českých rodin. Není snad nikdo, kdo by ji neměl. Ve spojení s vysavačem tvoří zásadní dvojici v rámci péče o naši domácnost. Možná vás ale šokuje, že pračka je jedním z nejvíce znečištěných přístrojů. Důvod je zřejmý. Zkuste ji vyčistit a provonět.
Odkud pochází tolik špíny?
Čistíte výlevku a buben pračky pokaždé, když perete prádlo? Pokud ne, vězte, že obvykle tam se množí většina bakterií a vytváří pachy. Zatímco by bylo ideální pračku pokaždé kompletně vyčistit, obvykle to není praktické. V různých částech vaší pračky se hromadí voda, která může časem vytvářet plíseň. V každém případě se jí nemůžete zbavit navzdory tomu, že nasadíte své nejlepší úsilí.
Zkuste následující…
Pokud nepotřebujete lámat rukama nad špinavou pračkou, existuje základní způsob, jak ji vyčistit. V podstatě ji spusťte prázdnou – bez oblečení. K tomu nalijte do držáku čisticí prostředek – asi litr bílého octa. Ten zakoupíte v obchodech pod názvem kvasný lihový 10 % ocet. Na rozdíl od 8 % lihového octu, neobsahuje barviva, která mají tendenci se usazovat a způsobovat, že je pračka špinavá.
Proces samočištění
Zavřete buben pračky a nastavte teplotu na 90 °C nebo spusťte cyklus 90 stupňů. Ocet ji může nejen hloubkově vyčistit, ale může ji navíc i vydezinfikovat. Vyhání nejmenší stopy po zárodcích, ale navíc ji zbaví množících se infekcí a mikroskopických organismů. Teplota hraje v rámci celé manipulace rozhodující roli. Celý postup zopakujte nejméně dvakrát ročně. Tím zabráníte usazování vodního kamene, rozvoji bakterií a šíření nepříjemných pachů.
Oddělené čištění bubnu a zásobníku
Pokud se vám nechce čistit celou pračku, nebo v případě, že potřebujete pouze vyčistit zjevné usazeniny uvnitř bubnu nebo zásobníku s práškem, využijte osvědčený ocet jako před tím. Chcete-li vyčistit buben, namočte houbičku nebo hadřík do octa a setřete nečistoty. Konkrétně nezanedbávejte ochrannou gumu, kde se usazuje většina špíny. Při silnějším znečištění přidejte do octa dvě lžičky jedlé sody. Nechte směs zpěnit a poté ji naneste na oblast, kterou potřebujete vyčistit.
Skvělým prostředkem na mytí může být obyčejný prostředek na mytí nádobí. Neodnímatelnou část vyčistěte hadříkem namočeným v octu. Pro dokonalé vyčištění spusťte nejkratší cyklus na pročištění. Tím smyjete veškeré nánosy octa a sody.
Zdroje info: aazdravi.cz, elektroworld.cz
Náhledové foto: Pixabay