Vybíráte gril? Vyplatí se za něj připlatit

Grilování

Léto se kvapem blíží, spolu s ním nastane i čas grilovaček. Příjemné počasí k nim doslova vyzývá, přece nebudete chodit brzy spát, když i večer se dá sedět venku nad dobrým jídlem a pitím, dýchat čerstvý vzduch a relaxovat. K tomu ale potřebujete gril. Že ho ještě nemáte a zrovna vybíráte ten pravý? Poradíme vám, jak na to. Určitě se ale vyplatí dát přednost kvalitě před cenou.

Grilování se u nás těší velké oblibě

Není to tak dlouho, co jsme si v létě jen opékali špekáčky nad ohýnkem napíchnuté na proutku, brambory a jablíčka jsme opékali přímo v ohni. Doba se mění, a i my jsme přišli na chuť grilování. Ruku na srdce, kdo z nás si taky rád nepochutná na propečeném steaku, grilovaném sýru nebo zelenině? A co takhle losos nebo pstruh na grilu?

Sbíhají se vám sliny? Nejste v tom sami. Grilování se stalo nedílnou součástí našich letních večerů. Abyste si ty chvíle mohli užívat i vy, potřebujete ten pravý gril. Nabídka na trhu je ale široká, jak se v ní zorientovat?

GrilováníFoto: Pixabay

Tip číslo jedna: Nevybírejte jen podle ceny

Všechno kolem nás zdražuje, takže je tak nějak logické, že koukáme hodně na to, kolik zaplatíme. Jenže vybírat gril jen podle ceny se nemusí vyplatit, nízká cena bývá často vykoupena použitím méně kvalitních materiálů. Tím ale neříkáme, že všechny levné grily jsou špatné. Kdo ale chce grilovat víc než jednu sezónu a často, ten by si měl radši připlatit a vsadit na kvalitu.

Tip číslo dva: Kde budete gril používat?

Grilovat se dá na zahradě, na terase, na balkoně, v zimní zahradě i na lodžii. Gril můžete převážet na dovolenou nebo chatu. Před výběrem je dobré si ujasnit, kde ho všude plánujete používat a výběr tomu přizpůsobit. Třeba takový gril na dřevěné uhlí určitě není nejlepším řešením na malý balkon v panelovém domě, když kouř, který se z něj line, může sousedy obtěžovat.

Tip číslo tři: Jakému grilu dáte přednost?

Teď se dostáváme k samotnému výběru grilu. Na trhu jich není zrovna málo, dělíme je podle použitého paliva na plynové grily, elektrické grily a grily na dřevěné uhlí. Jaké jsou jejich přednosti a mínusy?

Gril na dřevěné uhlí

Takový gril se hodí k použití ve venkovních prostorách, protože se z něj během přípravy pokrmů uvolňuje dým. Je klasikou mezi grily a upřít mu nemůžeme ani to, že dřevo nebo dřevěné brikety masu a dalším pochoutkám propůjčují nezaměnitelnou chuť a vůni.

Na druhou stranu je fér si říct, že gril nejdřív musíte rozpálit, což trvá 20-30 minut, takže příprava nějakou tu chvíli zabere. Dá se ale rozehřát na vyšší teplotu, takže samotné grilování už je pak poměrně rychlé.

Víte, že dřevěné brikety vydrží hořet delší dobu než dřevěné uhlí a zajišťují i stabilnější ohřev? Dřevěné uhlí zase uvolňuje víc tepla. Jeho spotřeba je vyšší, ale nezůstane po něm tolik popela.

GrilováníFoto: Pixabay

Plynový gril

Oproti grilu na dřevěné uhlí je příprava pokrmů na plynovém grilu rychlá a jednoduchá. Vsadit na ně můžete všude tam, kde se nehodí kouř a odletující popílek, je ideální volbou i pro méně zkušené kuchaře. Na propan-butanovou láhev jsou v tomto případě napojeny hořáky, které produkují žár, je tedy nutností zajistit dostatek plynu z propan-butanové lahve.

Plynový gril vás potěší rychlým zapalováním i rozehřátím, k zapálení nepotřebujete sirky ani zapalovač. Grily na plyn totiž bývají vybaveny elektrickým nebo piezo zapalováním a poměrně přesnou regulací teploty. Máte-li plynový gril, budete si moci užít, díky použití udícího boxu a dřevěných lupínků, i zauzování.

Víte, že plynové grily jsou dražší než ty na dřevěné uhlí, na druhou stranu vás potěší dlouhou životností?

Elektrický gril

Elektrické grilyElektrické grily nevyužívají otevřený oheň, takže jsou vhodné i do bytových domů. Chuť připravovaných pokrmů je o něco méně výrazná než v případě plynového grilu nebo grilu na dřevěné uhlí, potěší ale zdravější přípravou. Počítat u nich musíte s delší dobou nahřátí grilu, kterou ale kompenzuje snadná a bezpečná obsluha. Navíc u nich neutrácíte za palivo, platíte jen spotřebu elektrické energie.

Víte, že při výběru grilu byste se měli zajímat i o jeho stabilitu, snadnou údržbu, kvalitní rošt a ideálně i to, zda má ve víku teploměr, abyste si pohlídali teplotu?

Tip číslo čtyři: Pečlivě vybírejte i velikost

Jakmile máte jasno v tom, jaký typ grilu chcete, přichází na řadu výběr velikosti grilovací plochy. Tu vybírejte s ohledem na to, pro kolik lidí budete nejčastěji grilovat.

Tip číslo pět: Nezapomínejte ani na příslušenství

Dobře vybraný gril je jen začátkem, opomenout nesmíte ani pořízení nejrůznějšího příslušenství jak v podobě grilovacího nářadí a nádobí, tak ochranného obalu na gril, když ho zrovna nepoužíváte a prostředky na čištění grilu a jeho údržbu.

Zdroje info: Grilovani.cz, idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.