Vybíráme lepidlo na dřevo
Lepíte k sobě dřevěné plochy a nevíte, jaké lepidlo vybrat? Není se čemu divit, na trhu se nachází spousta různých provedení, která se liší nejen kvalitou, ale samozřejmě i svým složením. Před tím, než se vydáte na nákup takovéhoto lepidla, vyplatí se pořádně sondovat situaci. Vědět byste měli, jestli budete slepovat nalakovaný povrch nebo čistý. Dále není od věci také vědět, o jaký typ dřeva půjde. Některé se slepují specifickými lepidly. Důležitá je i doba lepení. Zahradní nábytek je dobré slepovat až v létě, nikoliv prvním jarní sluníčku.
Označení dle norem
V lepidlech je velmi složité se velmi rychle orientovat. Řídit se můžete platnými normami, jež mohou leccos prozradit. Existují v podstatě celkem 3 typy lepidel, a to:
– D2,
– D3,
– D4.
Lepidla s označením D2 jsou určená do interiéru, jelikož nedokážou odolat vodě, ani vyšší míře vlhkosti. Jedná se fakticky o lepidla bílé barvy. Jako D3 jsou označována lepidla, jež dokážou do jisté míry odolat vlhkosti, nicméně nikoli nějakému horentnějšímu množství vody. Používají se ve sklepech, sušárnách či koupelnách. Jako D4 jsou označena lepidla schopná dokonale odolat i trvalejšímu působení vody.
Opravy a lepení dřeva
Potřebujete-li opravit nebo renovovat dřevo, které je vystavené povětrnostním vlivům, určitě sáhněte po lepidle označovaném jako D4. Židle, houpačky, venkovní stoly nebo cokoli jiného může být slepeno během několika málo okamžiků. Běžně jsou k dispozici dvě variace lepidel. Jedná se o tekutá vypadající jako tmavý lesí med a gelová. Prvně jmenovaná nabudou objemu okolo 10 %, gelová klidně i kolem 20 %.
Tipy pro lepení a opravy dřeva v exteriérech i interiérech
Naším prvním tipem je jemné navlhčení dřeva před aplikací lepidla. Urychlí se tak celý proces. Ve spárách lepidlo mnohdy přeteče. Je třeba jej rychle odstranit. Většina lepidel tuhne 24 hodin, takže optimální je 5 hodin od aplikace.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.