Vybíráme klasické kladivo
Jestliže chcete mít dílnu skutečně vybavenou, pak v ní nemůže chybět ani kladivo. Doby, kdy bylo možné koupit pouze klasické kladivo, které bylo typické kovovou koncovou rovnou částí a dřevěným topůrkem, jsou již naštěstí dávno pryč a vybírat se dnes dá z celé řady zajímavých kladiv. Pokud budete chtít, nakonec si zvolíte takové kladivo, které vám bude v ruce maximálně sedět a vy budete schopni bez větších potíží realizovat jakoukoli činnost, ke které byste mohli kladivo potřebovat. Jak tedy na jeho výběr?
Úsporná varianta kladiva
Jak již bylo řečeno, nejlevnější variací kladiva je to, které disponuje kovovou částí na zabíjení hřebíků a dřevěnou rukojetí. Toto kladivo by mělo mít alespoň právě zabíjecí část upravenu takovým způsobem, že bude maximálně pevná a tvrdá. Mělo by tedy jít o jednolitý kus. Zapomenout nelze ani na tvarování špice a na ergonomické vlastnosti rukojeti. Ta by měla být přímo do ruky a konkrétnímu člověku by se s ní mělo pracovat co možná nejjednodušeji.
Kladivo s kovovou násadou
Hodně dobrou volbou je bezesporu i kladivo s kovovou násadou. To je schopno fungovat perfektně i tehdy, když dřevo svou pevností prostě a jednoduše nestíhá. Kovová násada je ovšem vodivá, s čímž bychom také měli počítat. Zapomenout nelze ani na další materiály, z nichž může být násada zhotovena. Takováto kladiva se ale již značně prodraží.
Velikost kladiva
Myslet bychom měli i na velikost konkrétního kladiva. Pokud jej máte pouze na zabíjení hřebíků, pak stačí bohatě kladivo malé. Jestliže ale potřebujete zabít opravdu velké hřebíky třeba na vazbě střechy, pak již musíte mít kladivo větší. Na zahradní práce jsou dobré velké palice s kovovou hlavou. Pokud potřebujete pracovat s dřevem z hlediska štípání, pak se vyplatí kalač. Ten je již z jedné strany ovšem ostrý.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.