Výběr správné hypotéky: Minimalizujte náklady na svou stavbu
Připravujete se aktuálně na přestavbu vašeho domu či bytu? Uvažujete o nákupu objektu či pozemku pro realizaci stavebního záměru? Ať už je vaše odpověď kladná na jakoukoli předchozí otázku, můžete si být jistí tím, že hlavní roli sehrají při stavbě i rekonstrukci peníze. Těch byste měli mít naspořeno co možná největší množství. U většiny lidí tomu tak ale není a asi ani vy nebudete představovat výjimku. Proto se nejspíše obrátíte na některou z bank či nebankovních institucí při pořízení hypotečního úvěru. Právě na jeho správný výběr se dnes zaměříme v tomto článku. Nejedná se o nic jednoduchého, protože s výhodnou hypotékou můžete ušetřit nemalé částky. Nač se tedy zaměřit?
Výše úrokové sazby
Jak již řečeno, výběr hypotéky není jednoduchý. Orientovat byste se měli především podle aktuální úrokové sazby. Ta se dnes standardně ohybuje okolo 2 %. Určitě se ale nejedná o nejdůležitější ukazatel. Mnohé bankovní domy i nebankovní společnosti sice nabízejí úrokovou sazbu klidně i pod zmiňovanými 2 %, nicméně kladou si ještě další podmínky, jež musíte pro získání tohoto minimálního úroku akceptovat ve smlouvě. Typickým příkladem budiž fakt, že po fixaci musíte strávit u daného poskytovatele třeba ještě další období. To pro vás rozhodně nemusí být vůbec výhodné. Podmínek ovšem může být mnohem více.
Fixace úrokové sazby
Víte, na jak dlouho si budete fixovat úrokovou sazbu? Moderní finanční instituce dokážou nabídnout fixaci úrokové sazby v mnoha délkách trvání. Standardně se stanovuje na 5 let, nicméně není problém fixovat na jakékoli kratší období. Maximum je 10 let. V současnosti se obecně doporučuje fixovat hypotéku na co nejdelší časový úsek, a to z důvodu minimálních úrokových sazeb.
Podmínky získání hypotéky
I tady se vyplatí být obezřetný. Ne každá banka či nebankovní společnost nabízí hypotéku každému. Mezi důležité aspekty patří především výše vašeho aktuálního příjmu bezdlužnost a potenciální hodnota zastavené nemovitosti. Aktuálně vám půjčí celkovou finanční sumu pouze do výše 80 % zastaveného objektu. Ručit přitom můžete i novostavbou, kterou aktuálně realizujete. Jenom budete muset počítat s tím, že bude neustále zapotřebí naceňovat stavbu znovu a znovu s tím, jak postupuje a zvyšuje se její aktuální hodnota.
Porovnávejte hypotéky u různých poskytovatelů
Ještě před uzavřením jakékoli smlouvy porovnejte hypotéky od několika bankovních i nebankovních institucí jak ve zmiňovaných bodech, tak i v dalších charakteristikách. Otázka, jak vybrat hypotéku, tak bude mít jasnou odpověď. Porovnání není problém učinit klidně online u některé z nezávislých společností. Za několik okamžiků budete vědět, na koho s žádostí o hypoteční úvěr obrátit.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.