Výběr domácího kina do obývacího pokoje

01_domaci_kino

Sledování filmů je nedílnou součástí života většiny z nás. Díky moderním technologiím mohou být navíc filmová dobrodružství ještě lepší a náš prožitek intenzivnější. Domácí kina nám poskytují zážitek, který v některých ohledech snese srovnání s návštěvou kina klasického. Nejen nyní, kdy jsou kvůli koronavirové pandemii brány kin zcela uzavřené, tak představují ideální prostředek pro každodenní zábavu vám i celé rodině. Jak ale takové domácí kino vybrat? Jaké parametry jsou nejdůležitější?

Televize – srdce domácího kina

Hlavním prvkem domácího kina je samozřejmě televize (pomiňme nyní specifickou možnost jejího nahrazení projektorem). Její výběr je tím nejdůležitějším krokem, který nás při sestavování domácího kina čeká. Televizi charakterizují dva hlavní parametry: velikost obrazovky vyjádřená její úhlopříčkou a rozlišení.

Má-li být televize součástí domácího kina, můžeme rovnou zapomenout ty s rozlišením označovaným jako HD Ready (případně 720p). Takové přístroje mohou být užitečné pro sledování zpráv v kuchyni, filmy si na nich ale raději nepouštějte.

Zbývají nám tedy televize s rozlišením Full HD a 4K. Obecně můžeme říct, že Full HD rozlišení je pro dostatečně vysoké, současně se ale standard pomalu přesouvá směrem ke 4K. Rozlišení je také důležité z hlediska určení správné vzdálenosti, ze které by měl člověk televizi sledovat. Pokud porovnáme dvě televize se stejnou úhlopříčkou, jednu s rozlišením 4K, druhou Full HD, pro srovnatelný zážitek je třeba se na tu druhou jmenovanou dívat z větší vzdálenosti.

Např. televize s úhlopříčkou 152 cm a 4K rozlišením má ideální sledovací vzdálenost cca 1,2 – 1,3 m, stejná Full HD televize jí má téměř 2,5 m. Při jejím sledování z nižší vzdálenosti již bude rozdíl v kvalitě obrazu patrný. V dnešní době by zkrátka měla volba televize pro domácí kino padnout na 4K.

02_domaci_kino

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zvuk neradno podceňovat

Pro maximální zážitek je třeba kromě kvality obrazu věnovat pozornost i kvalitě zvuku. Volit můžeme mezi plnohodnotnou reproduktorovou soustavou a její kompaktní verzí v podobě tzv. soundbaru. O soundbaru je přitom možné uvažovat maximálně v malých místnostech, střední a větší obývací pokoje je pro zajištění dokonalého prostorového zvuku třeba vybavit reproduktorovým systémem. Čím větší pokoj, tím více kanálů by měl systém mít. Pro větší místnosti je tak třeba volit systémy 5+1, resp. 7+1.

Milovníci opravdu kvalitního zvuku mohou do systému zařadit ještě receiver, který jej umí dále vylepšit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.