Vrstvy podlahy – vyznáte se v nich?
Při tvorbě prvků domácího interiéru začínáme většinou u podlah. Kvalitní a funkční podlaha je jedním ze základních prvků pohodlného a spokojeného bydlení. Požadavky na konstrukci podlah se řídí kromě norem bezpečnostních standardů také zamýšleným účelem a funkcí podlahy.
Podlaha a její vrstvy
Interiérová podlaha obvykle obsahuje pět základních vrstev plnících různé funkce od vyrovnání povrchu, přes izolaci až po finální příjemný nášlap. Síla i druh vrstev podlahy se liší podle zátěže a využití místnosti, pro kterou je podlaha zamýšlena.
Spodní vrstvy podlahy
Podkladní vrstva je tvořena obvykle vrstvou podkladového betonu ze základu domu. Podlahy v horních patrech leží na vyztužené stropní konstrukci. Vyrovnávací vrstva eliminuje všechny nerovnosti podkladu. Její výběr je důležitý. Špatně vyrovnaná podlaha je totiž doslova noční můrou každého obyvatele bytu či domu.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Svrchní vrstvy podlahy
- Izolační vrstva podlahy je vybírána s ohledem na účel místnosti, pro kterou je určena. Izolace může být zvuková, tepelná či odolná proti vodě. Možné jsou i kombinace všech tří druhů.
- Roznášecí vrstva má za úkol rozložit zatížené podlahy na větší plochu a tím podlahu účinně chrání před rychlým opotřebením.
- Nášlapná vrstva tvoří horní vrstvu podlahové konstrukce. Při jejím výběru se rovnoměrně snoubí správný účel podlahy s dekorativním vzhledem.
Podlaha jako akumulátor tepla
Podle schopnosti vést a akumulovat teplo můžeme podlahy rozdělit do tří skupin: teplé, poloteplé a studené.
Teplá podlaha je obvykle tvořena dřevem. Používají se vlysy palubky a korkové desky. Mezi teplé podlahy samozřejmě počítáme i koberce.
Poloteplá podlaha je na našem trhu k dostání ve formě korkového linolea nebo xylolitové hmoty.
Studené podlahy tvoří všechny druhy dlaždic, cementových malt a samozřejmě podlahy kamenné.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.