Vodní kámen: Tvoří se rychle a boj je dlouhý, jak na něj?
Časem se na různých površích, nejen v koupelně, objeví vodní kámen a další nánosy špíny. K jejich odstranění samozřejmě můžete použít silné chemické čisticí prostředky, ale existují i jiné domácí metody, jak tyto nepříjemné nečistoty odstranit. Jejich výhodou je, že jsou přírodního rázu a snižují množství chemických látek používaných v domácnosti, což je zejména pro malé děti a osoby s problematickým dýcháním a pokožkou velkým plusem.
Údržba kohoutků a hlavic u sprch
Na kohoutcích a sprchových hlavách se usazuje nejen vodní kámen, ale také zbytky čisticích prostředků. Pokud máte tvrdou vodu, bývá tento problém skutečně větší, než si myslíte. V případě, že budete tyto povrchy často čistit, zabráníte vzniku těchto nežádoucích nánosů, které jsou plné bakterií a mikroorganismů. Pokud objevíte skvrny, okamžitě sáhněte po octu. Naneste jej na větší hadřík, dobře jej omotejte kolem kohoutku a nechejte jej působit přes noc. Během rána stačí kohoutek opláchnout vodou a vyčistit alkoholem. Mosazné baterie alkoholem čistit nemůžete, na ty si vezměte olej, který baterii ochrání.
V případě, že byste chtěli uvolnit nánosy ze sprchové hlavice, je nejlepší si nachystat uzavíratelný plastový obal, naplnit jej octem a hlavici do něj ponořit. V případě, že nemáte uzavíratelný obal, postačí pevnější sáček, který zajistíte gumičkou. Nejlepší je hlavici v obalu přes noc nechat namáčet a druhý den ji jen omýt vodou nebo použít zubní kartáček, kterým hlavici krásně dočistíte. Pokud jde o čištění kovových částí, jako je armatura ve sprše, vyzkoušejte sodu s octem. Následně povrchy vyčistěte jemným kartáčkem a opláchněte vodou. Pro ještě mnohem lepší účinek je také ošetřete a vyčistěte napůl rozkrojeným citronem.
Jak si poradit s toaletní mísou?
Pokud je součástí vybavení vaší koupelny i záchodová mísa, je opravdu důležitá její běžná údržba, protože i zde se může usazovat vodní kámen a další nežádoucí látky. K jejich odstranění použijete chemické čisticí prostředky, ale soda vám pomůže stejně dobře. Nasypejte ji na problémové oblasti, nechejte působit zhruba 15 minut a poté vše vyčistěte kartáčkem. V případě, že je v míse vodní kámen, může pomoci nalít na něj ocet, nechejte ho působit a znovu vykartáčujte.
Zdroje info: bestlifeonline.com,
Náhledové foto: VARŠ