Vnitřní zateplení stěn
Možnost vnitřního zateplení stěn bezesporu existuje a určitě je vhodné k tomuto systému zateplení něco říct. Mnozí lidé řeší většinou pouze zateplení stěn zvenčí a také zateplení. Je pravda, že oba typy zateplení představují jakousi klasiku, která je nutná k tomu, aby bylo možné v domě bydlet s nízkými náklady na spotřebu energie nezbytné k vytápění domu. Určitě není od věci podívat se na tento typ zateplení z obou stran a pokusit se najít jak jeho základní výhody, tak i mínusy, kvůli kterým je lepší jej raději nerealizovat.
Plusy vnitřního zateplení
Vnitřní zateplení obvodových stěn je pochopitelně výhodné především tehdy, když není možné jiným způsobem budovu efektivně zateplit. Pokud nelze realizovat vnější zateplení, pak by to vnitřní mělo přijít. Popišme si tedy jeho výhody v bodech.
– další úspora za energii na vytápění
– interiérová realizace zateplení
– poměrně pohodlná instalace minerální vaty
– lze realizovat i v panelovém domě
Mínusy vnitřního zateplení
Ať už se jedná o zateplení vnitřní stěny bytu anebo stěn obvodových, vždy dochází k tomu, že vznikající velké tepelné mosty. Je jasné, že tepelné mosty vznikají i u vnějšího zateplení budov, nicméně jsou podstatně menší. Zateplení vnitřní stěny má tak mnohem více negativ než pozitiv, o čemž se následně přesvědčíme.
– velké tepelné mosty
– vznik velkého množství kondenzátu
– všeobecná vlhkost
– nepříjemnosti se zásuvkami a elektřinou vůbec
– vysoké náklady spojené s realizací
– pozdější přítomnost plísně
Raději se do vnitřního zateplení nepouštějte!
Pokud máte raději teplo, tak si za něj radši zaplaťte, a to klidně včetně tepelných úniků. Ty mnohdy nejsou ani tak obrovské a mnozí lidé se již plaší, že musí zateplovat i vnitřek budovy. Nesmysl. V případě, že se chcete vyhnout vlhkosti a další nepříjemnostem, je lepší nechat budovu zateplenou pouze zvenku.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.