Vnější parapety dotváří vzhled domu
Pokud dokončujete stavu, pak určitě řešíte celkový vzhled. Mimo krásnou fasádu musíte také vybrat další doplňky, které k domu jednoznačně patří. Typické jsou například klasické parapety. Ty v každém případě vkusně doplní celkovou vizáž domu. Volba parapetu je pochopitelně na každém z nás. Asi největší roli hraje především vkus jednotlivce. Určitě je ale vhodné řídit se několika různými aspekty, které se k výběru a realizaci vnějších parapetů vztahují. Pojďme se tedy na jednotlivé aspekty podívat poněkud podrobněji.
Materiál, z něhož jsou vnější parapety vyrobeny
V první řadě bychom se měli soustředit především na materiál, ze kterého jsou vnější parapety vyrobeny. Ostatně podobně je tomu i v situaci, kdy vybíráte vnitřní parapety. Jestliže si ale pořizujete venkovní parapety, měli byste brát v potaz i fakt, že jsou vystaveny po celý rok rozmarům počasí, které jsou různé. Střídání deště, slunečního světla a také mrazu a sněhu rozhodně parapetům příliš nesvědčí. I proto se dají vybrat jak klasické tenké hliníkové parapety, tak i tažené silnější hliníkové parapety anebo plastové parapety.
Stavební příprava na parapety
Vnější okenní parapety by měly být realizovány až těsně před dokončení celkové stavby. Okenní otvor musí přesně odpovídat tomu, že se sem dává konkrétní parapet. Vše by mělo být předem vyměřeno. U klasických hliníkových parapetů stačí prostor, který odpovídá délce parapetu. U tažených hliníkových a plastových parapetů počítejte s větším otvorem, jelikož se musí ještě do fasádního polystyrenu zapravit okraje parapetu.
Na co si ještě dát pozor při výběru vnějších parapetů
– viditelné poškození či nalomení parapetu
– odloupnutý lak
– správná délka parapetu
– plastové okraje jako součást montáže
– celkově čistá práce včetně parozábrany
– nízká pořizovací cena parapetu
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.