Vlhkost v bytě se může stát noční můrou. Kdy za ni může nájemník a kdy je vina na majiteli nemovitosti?

koupelna

Vlhkost v bytě je velmi nepříjemným problémem a její řešení bývá zpravidla běh na dlouhou trať. Doprovází ji mokré stěny, nepříjemný zápach a v neposlední řadě může způsobit vážné zdravotní potíže. Pokud žijete v nájemním bytě je otázkou, kdy za tento problém vy jako nájemník a kdy samotný majitel.

Jak se projevuje plíseň v bytě?

Poznáte ji velmi snadno, a to tak, že kolem oken, v koupelně či za nábytkem se začnou tvořit tmavé flíčky, které se časem začnou zvětšovat a zapáchat. Jedná se o důsledek vysoké vlhkosti v bytě. Bohužel se nejedná jen o estetický problém, ale způsobuje i velké zdravotní riziko. Jedná se zejména o kašel, alergie, rýmu, slzení očí a dlouhodobě může vést až k bolestem hlavy, únavě, poruchám soustředění či nepříjemným kožním vyrážkám. Z těchto důvodů je nutné se plísně co nejdříve efektivně zbavit. Prvním krokem je změření vzdušné vlhkosti v bytě pomocí vlhkoměru. Vlhkost by se měla pohybovat kolem 40 %, dlouhodobější hodnota okolo 60 % se již považuje za rizikovou a může vést ke vzniku plísní. K vyšším hodnotám se přitom můžete dostat velmi snadno. Stačí sušení prádla v místnosti, vaření bez použití odsavače nebo nedostatečné větrání.

01_plisen

Foto: Pixabay

 

Kdo je zodpovědný za plíseň v nájemním bytě?

Co dělat, když se jako nájemník setkáte v bytě s plísní? Kdo je za ni vlastně odpovědný? Než udeříte na majitele, ověřte si, že problém nevznikl vaší vinou. Jako nájemník totiž jste povinen byt správně užívat, tedy zajistit pravidelné větrání a tím i optimální vlhkost. Pohlídat byste si měli i správné rozmístění nábytku. Pokud je totiž blízko zdí, vzduch neproudí správně a vzniká plíseň. V případě, kdy jako nájemník nedodržíte správnou péči o byt a jdete vlhkosti naproti například nedostatečným větráním, odpovídáte tak za vznik plísní a jste povinni je odstranit na své náklady. Z těchto důvodů je dobré investovat do domácího vlhkoměru, abyste měli situaci pod kontrolou a předešli tak nepříjemným problémům.

Když ani větrání nepomáhá

Důsledně a pravidelně větráte, a přesto se objeví v bytě plíseň? Pak asi problém nebude na vaší straně, co by nájemníka. Ten může být v samotném stavebním řešením bytu. Mezi nejčastější příčiny vyšší vlhkosti patří nekvalitní izolace a tepelné mosty nebo špatně provedená rekonstrukce. V tomto případě je již na majiteli, aby závady co nejdříve odstranil. Je nutné majiteli tuto skutečnost co nejdříve oznámit, e-mailem nebo dopisem. Přesně popište problém a přiložte fotografie nebo video. Majitel by měl jednat „bez zbytečného odkladu“ v doporučené lhůtě 30 dnů.

Zdroje info: www.ceskestavby.cz, www.bezrealitky

Náhledové foto: Pixabay