Víte, jak vznikla tradice věšení jmelí? A jak zajistit, by dlouho vydrželo?

Jmelí

V předvánočním období vídáme na trzích nejrůznější předměty s vánoční tématikou: dárky, stromky, věnce a v neposlední řadě také zelené nebo někdy i různě nabarvené jmelí. To se stalo tradiční výzdobou našich domů a bytů v předvánočním období. Zelené větvičky ozdobené bílými kuličkami jsou zkrátka jedním ze symbolů Vánoc. Jmelí ale znali již staří Slované, Germáni i Kelti v dobách, kdy se žádné Vánoce neslavily. Proč tedy jmelí bylo a je tak populární?

Co je jmelí?

Jmelí bílé – jak zní český vědecký název této rostliny – je parazit živící je živinami ze stromů, na kterých roste. Vždy jej nacházíme ve velkých výškách a jeho získání tak vždy bylo i zkouškou odvahy a vynalézavosti.

Jmelí tedy roste jako trs větviček na jedné větvi stromu. Vyrůst může na jabloni stejně jako na borovici. Dostaneme-li se k němu a odřízneme-li jej, vznikne bohatý trs malých větviček s bobulemi.

Některé části jmelí (listy a větvičky) obsahují látky s léčivými účinky, a dokonce se využívají ve farmaceutickém průmyslu (v dřívějších dobách se např. tradovalo, že listy jmelí léčí neplodnost). Oproti tomu semena v bílých bobulích jsou prudce jedovatá, proto s nimi raději neexperimentujte. Traduje se však, že čím více má na sobě větev bílých kuliček, tím více štěstí do domu vám přinese.

Jmelí

Foto: Pixabay

Jmelí v domácnosti

Celá větvička se většinou zavěšuje v místnosti do prostoru někam nahoru tak, aby se pod ní mohli lidé políbit. Páru má toto políbení přinést dar života. Již v dávných dobách bylo jmelí považováno za jakýsi symbol plodnosti. Kromě plodnosti mělo jmelí vyhánět zlé duchy z domu, chránit jeho obyvatele před ohněm i zlými silami.

A právě zde je původ vánoční tradice. Křesťanská společnost stejně jako v mnoha jiných případech zkrátka přejala to, na co byly lidé zvyklí dávno před ní. Jen se nyní již nepoužívá argumentace zlými duchy, ale jmelí má vnášet do domů štěstí po celý další rok,

Aby jmelí dlouho vydrželo

Někdy se dodává, že zapotřebí dostat jmelí darem, aby se vše mohlo vyplnit. A jmelí by také mělo podle některých doma viset po celý rok do dalších Vánoc. To ale naráží na problém, že jmelí sesychá (byť zůstává zelené). Po celý rok jej doma asi mít nebudete, ale pokud chcete, aby vám vydrželo dlouho, vybírejte při koupi co nejčerstvější.

Jmelí by mělo viset „hlavou dolů“ a nemělo by se dávat do vody. Vyplatí se však dávat jej na noc do chladu, neboť přetopené prostředí mu moc nesvědčí. Samozřejmě to platí jen pro jmelí zelené, jmelí nabarvené zlatou či jinou barvou je již mrtvé.

Zdroj informací: https://www.novinky.cz/vanoce/clanek/otec-a-syn-kasikovi-jmeli-je-alchymie-334611

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.