Víte, jak pečovat o Vánoční hvězdu, aby vám vydržela?
Zima se svými mrazivými teplotami a nedostatkem slunečního svitu není pro rostliny zrovna nejvhodnějším obdobím. Existují však rostliny, které v tomto období ožívají. Kromě bramboříků, fialek a zimních begonií je jednou z nich i vánoční hvězda. Vánoční hvězda, jinak známá jako hvězda lásky, Kristova koruna nebo pryšec nádherný, se stala neodmyslitelným symbolem Vánoc. V současné době se objevuje na pultech obchodů čím dál více. Víte, jak o ní správně pečovat, aby vydržela co nejdéle?
Původ Vánoční hvězdy
Hvězda lásky je známá pokojová rostlina pocházející z Mexika, více známá jako Vánoční hvězda nebo růže. Pro své zelené listy, které se liší od zářících rudých listů, může rostlina skončit jako nepřehlédnutelná součást jídelního stolu. Její krása spočívá v listenech, nepravých květenstvích. Samotné květy jsou nenápadné, žluté a snadno se ztrácejí mezi barevnými listy. Každopádně, abyste si mohli rostliny více užívat, je nezbytné jí poskytovat více péče a výživy než rostlinám, které odpočívají během zimních měsíců.
Který květ si v obchodě zakoupit?
Při nákupu hvězdy si musíte dát pozor. Nikdy nekupujte takovou rostlinu, která je vystavená v průvanu u vchodu do obchodu. V obchodě ji řádně zabalte do několika vrstev papíru a běžte s ní domů, aby cestou nezmrzla! Jakmile, dorazíte domů, neumisťujte rostlinu ihned do vyhřáté místnosti, kde je suchý vzduch. Je to z toho důvodu, že většina rostlin prodávaných v zimě je zvyklá na vlhčí klima v obchodě. Proto se snažte o umírněnější přechod do chladnější místnosti alespoň na několik desítek minut.
Chcete-li mít rostlinu dlouho, je důležité řídit se několika pravidly
Výběr správného místa pro květináč a péče o Vánoční hvězdu tak, aby byla potěšením i příští rok, může jít o těžkou věc. Jiné zimní rostliny zcela běžně přežijí i v chladnější místnosti, nicméně Vánoční hvězda snese spíše více tepla. V každém případě nikdy nedávejte květináč do přílišné blízkosti ústředního topení, protože hvězda trpí, když je vystavena suchému vzduchu…
Hlídejte si světlo
Stejně jako všechny rostliny potřebuje hvězda ke svému vývoji dostatek světla, ale v zimě v našich místnostech světlo skutečně rychle dochází. Neumisťujte proto květináč do tmavého kouta a neodpírejte hvězdě sluneční svit. Postavit květináč přímo k oknu také není dobrá volba. Chlad, průvan a paprsky denního světla mohou způsobit rychlý skon. Zalévejte opatrně, protože příliš mnoho vody může způsobit opad listů a následné odumření rostliny. Také rostlinu nezalévejte ledovou vodou přímo z kohoutku, ale nechejte vodu na chvíli odstát a občas přidejte i pár kapek tekutého hnojiva.
Na konec je dobré vědět, že Vánoční hvězda není jednoletá rostlina. V případě, že přežije zimu, pokusíte se ji přimět k rozkvětu ještě jednou o dalších Vánocích. Po odkvětu rostlinu seřízněte, přeneste ji do chladnější místnosti a snižte množství zálivky. Připravte ji dva měsíce předtím, než má začít kvést – nechejte ji na sluníčku na několik hodin denně, pak ji přikryjte pod noviny nebo do krabice. Po téměř čtyřech týdnech tohoto tvrdého režimu, hvězda znovu rozkvete.
Zdroje info: ceskestavby.cz, receptyprimanapadu.cz
Náhledové foto: Pixabay