Vinotéky jsou v moderních kuchyních trendem – jak je vybrat?
Najdete je prakticky v každém profesionálním návrhu kuchyně spolu s tím, jak si kvalitní vína razí onu pomyslnou gastronomickou cestu na náš stůl stále výrazněji. Oblíbené jsou volně stojící vinotéky, ale stále častěji se objevují i ty vestavné. A na co si při jejich výběru dát pozor?
Chtějte takovou vinotéku, kterou doopravdy využijete
Je to jednoduché. Pokud máte v oblibě jen červené nebo jen bílé víno, vsaďte na vinotéku jednozónovou. A naopak patříte-li mezi vinařské gurmety, bude se vám hodit vícezónový model s regulovanou teplotu. Vcelku nezáleží na to, zda jde o vinotéku klasickou nebo vestavěnou.
Vestavná je tišší, lépe zapadne do celkového komplexu kuchyně a v některých ohledech o maličko více izoluje. Ovšem ochranu před vnějšími vlivy prostředí, pachem nebo změnami teploty vám poskytnou i klasické stojící vinotéky. Jejich výhodou je zase jednoznačně nižší cena.
Měli byste vědět: Vestavné vinotéky se stejnými parametry jsou v průměru o 10-15 % dražší než jejich volně stojící sestřenky.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Kolik lahví se vejde do vaší vinotéky?
To samozřejmě záleží na zvoleném modelu. Na našem trhu existují modely i na dvě až tři lahve, ale samozřejmě nechybí ani skutečné sběratelské profi kousky o obsahu 200 lahví a více. Rozumným kompromisem pro domácnosti pak bývá něco mezi 30-60 lahvemi. Zvláště máte-li mezi přáteli pověst milovníka vína a na každé výročí vám tak do sbírky přibývají stále nové a nové kousky.
Mezi ukazatele kvality pak patří i důmyslné detaily. Jde například o dřevěné rošty, na nichž jsou ale uložené (mimochodem lahve na vína je vždy nutné skladovat ve svislé poloze). Na výběr si dejte opravdu pozor, protože výměna takové hypotéky bývá poměrně finančně nákladná. Lepší je tedy připlatit si za značkový produkt než po pár letech shánět zase nový model.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.