Vhodné palivové dříví
Pořídili jste si do domácnosti krb anebo krbová kamna? Pokud ano, tak se zcela určitě těšíte na to, až budete moci hodit dovnitř několik polínek a dělat si doma maximální pohodlí spojené s topením. Teplo jdoucí z krbu je pochopitelně mnohem příjemnější, než je tomu u tepla z klasického plynového topení. Problém mnohdy spočívá pouze ve výběru a zpracování palivového dříví. Jak tedy topení v krbu a které palivové dřevo je ideální?
Přesné naštípání a uskladnění základem
Máte-li doma krb, tak se štípání dřeva stoprocentně nevyhnete. Bez práce je jen elektrický krb či bio krb, jehož vzhled ani fungování klasický krb určitě nenahradí! Nejprve je třeba si změřit otvor do krbu na šířku a pak můžete začít štípat. Počítat můžete i s tím, že případné delší kusy dřeva můžete dávat do krbu úhlopříčně. Ke štípání vybírejte pouze kvalitní dřevo a ne ztrouchnivělé. To v krbu dlouho nevydrží. Veškeré dřevo palivové stoprocentně není a tenké kousky vám shoří velmi rychle. Ideální je topit dřevem, které bylo čerstvé tak před dvěma třemi roky.
Pouze suché dřevo
Jestliže už máte za sebou štípání dřeva a dali jste jej uskladnit, tak si zkontrolujte, zda-li vám na dřevo neprší. Vlhké dřevo je na topení absolutně nevhodné a pouze vám vaše krbová kamna anebo krb zanesla dehtem! To každopádně nepotřebujete. Dehet je jednak naprosto zbytečný z hlediska estetického a jednak také několikanásobně zvyšuje možnost vznícení kamen.
Roli hraje i tvrdost dřeva
Velmi důležitá je i tvrdost dřeva. Ostatně mnohdy si lidé pořizují na štípačky na dřevo, protože sekat jej stojí hodně úsilí. Vytápění domu je mnohem efektivnější s tvrdým dřevem. To mnohem déle vydrží a jeho výhřevnost je lepší. Optimální je začít s vytápěním měkkým dřevem a později přidat tvrdé, které déle vydrží. Tvrdé bukové anebo dubové dřevo neobsahuje také tolik pryskyřice jako dřevo jehličnanů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Radek Štěpán
Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.