Většina lidí dělá chybu při skladování medu. Pokojová teplota není nejvhodnější

med

Med je oblíbeným produktem, který používáme jako zdravější variantu klasického bílého cukru. Malá lžička medu lahodně osladí čaj nebo domácí limonádu a je nezbytnou přísadou do vánočních perníčků. Obsahuje množství zdraví prospěšných látek. Většinou si nelámeme hlavu s jeho skladováním a jednoduše ho umístíme do skříňky v kuchyni, kde máme místo. To ale není úplně ideální volba. V tomto článku vám přineseme několik rad, kde med nejlépe skladovat.

Jaká teplota je pro skladování medu nejlepší

Ideální teplota pro skladování medu je kolem 18 stupňů. Tento údaj najdete často i na samotných etiketách. Není tedy dobré ho skladovat například v lednici, kde je teplota daleko nižší. Neprosívají mu samozřejmě ani vyšší teploty, takže ho neuchovávejte ani v blízkosti topení nebo sporáku, odkud sálá při vaření teplo.

Kde správně skladovat med

Nejlepší místo pro jeho skladování je v suchu a chladu. Například ve spíži nebo i ve sklepě. Důležitá je i nádoba, ve které med uchováváme. Vhodné jsou pevně uzavíratelné skleněné nebo keramické nádoby. Med nikdy neuchovávejte v plastových nádobách. Pokud budete tuto super potravinu vhodně skladovat, vydrží vám opravdu dlouhou dobu.

Jak poznat zkažený med

Med je považován za produkt, který má opravdu dlouhou životnost a zpravidla se nezkazí. Pokud ho budete vhodně skladovat, udrží si v sobě i prospěšné látky. Může se ovšem stát, že si přinesete domů nekvalitní produkt. Stane se tak, pokud včelař při výrobě odstaví med příliš rychle a bude tak obsahovat více vody. V tomto případě se na vrchu vytvoří pěna a bude z něj cítit alkohol. Že s medem není něco v pořádku poznáte podle změny chuti a vůně. Jestliže med není v pořádku, poznáte to podle mírné pivní vůně, která vzniká díky přítomnosti kvasinek. Změnit se může i barva a na jeho povrchu se objeví pěna s vůní připomínající droždí. Tento med nemusíte hned vyhazovat, ale použijete ho například na tinktury, kterými budete potírat drobné oděrky.

tinktura

Foto: Pixabay

Zdroje info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/301999/vcelar-radi-ako-skladovat-med/,https://www.domacimed.cz/skladovani-medu

Náhledové foto: Pixabay