Vermikompostér je velký pomocník pro domácí pěstitele

Vermikompostování mění vhodné kuchyňské zbytky a další přírodní odpadky na bohatou, tmavou půdu, která voní jako hlína. Skládá se téměř ze 100 % z exkrementů červů, které jsou bohaté na živiny a užitečné mikroorganismy.

Jak vermikompostér vlastně funguje?

Princip vermikompostéru je upřímně velmi jednoduchý. Odpad vhodíme do horní části nádoby, která má tři části. Do ní je vhodné vhazovat odpad jako jsou slupky, kávová nebo čajová sedlina a další přírodní látky rostlinného původu. V horní a střední části žijí žížaly, které odpad vyživují a přeměňují na kvalitní kompost.

Vermikompostér můžete mít i u sebe doma

Domácí vermikompostér je ideální zařízení pro ty, kteří by rádi kompostovali, ale nemají vhodný prostor. Máte možnost umístit vermikompostér do kuchyně, do průchodu, do garáže nebo kamkoli se vám to hodí. Vhodné je jakékoli stinné místo se stálou teplotou mezi 5 a 25 °C.

Vermikompostér nijak nezapáchá a nevyžaduje údržbu, žížaly totiž případně vydrží bez vaší péče týdny i měsíce. Vermikompostér nezabere tolik místa a hravě v něm efektivně zpracujete bioodpad z celé vaší domácnosti.

Co vám vermikompostér nabízí?

Nejzákladnějším produktem vašeho vermikompostu bude vermikompost, který má nezaměnitelnou zemitou vůni a vypadá jako tmavá hnědočerná drobivá půda. Vermikompost obsahuje živiny, které jsou rostlinám efektivně a rychle dostupné. Navíc je plná užitečných mikroorganismů, které zlepšují kvalitu půdy a účinně chrání rostliny před patogeny.

Žížalí výluh se potom sbírá ve sběrné nádobě kompostéru. Zatímco tmavá tekutina vypadá jako úžasné hnojivo, výluh může obsahovat patogeny a také velké množství soli pro rostliny.

Foto: Pexels

3 tipy pro využití vermikompostu

  • Pokuste se využít kompost jako příměs v domácích substrátech pro pokojové rostliny. Tím se množství potřebného hnojení sníží až na polovinu.
  • Vermikompost lze využít k vytvoření tekutého hnojiva známého jako „žížalí čaj“, což je důležitý nástroj pro všechny pěstitele.
  • Pro zlepšení vyčerpané půdy stačí do substrátu přidat vermikompost.

Zdroje info: strevlik.cz, vermikompostuj.cz

Náhledové foto: Pixabay