Velké porovnání skleníku ze skla nebo polykarbonátu. Vyberte si ten správný
Chcete si na jaře postavit na zahradě nový skleník? Rozhodně jde o dobrou volbu, protože vám může přinést mnoho výhod při pěstování nejenom zeleniny, ale také okrasných rostlin. Při výběru je důležité zvážit jedno velké rozhodnutí. A to se týká toho, jestli půjde o klasický skleněný skleník, nebo bude hlavní výplní moderní polykarbonát.
Proč si pořídit skleník?
Díky skleníku zvládnete předpěstovat některé druhy zeleniny i rostlin během jarních měsíců, kdy sice není ideální počasí, ale díky vyšším teplotám ve skleníku, mohou rostlinky v klidu růst. Skleník je důležitou součástí vybavení také pro kaktusáře nebo nejrůznější pěstitele exotických rostlin. Pomůže s udržením optimálního klimatu, vyšší teploty a v zimě může sloužit pro příjemné zimování. Skleník totiž může být na zimu i vytápěný. A jakou zvolit variantu?
Výhody skleníku ze skla
Skleněné skleníky jsou klasikou, která se používá již několik desítek let. Mezi hlavní výhody patří hlavně životnost, takže když nedojde k mechanickému poškození skla, vydrží takový skleník opravdu dlouho. Sklem velmi dobře pronikají sluneční paprsky, takže se teplota uvnitř snadno zvýší a rostliny mohou dobře růst. Nevýhodou však je větší hmotnost, což klade nároky na konstrukci, která musí být pevná a kvalitní. Také tepelně izolační vlastnosti nejsou tak dobré v porovnání s polykarbonátem.
Výhody skleníku z polykarbonátu
Polykarbonát je vlastně druhem plastu v průhledném provedení. Velmi dobře propouští světlo a při výběru dutinkové varianty poskytne i výborné tepelně izolační vlastnosti. Je přirozeně lehčí, takže se dá bez problémů umístit i na lehčí hliníkovou konstrukci skleníku. Nevýhodou skleníku z polykarbonátu však je občasná výměna polykarbonátových desek, které po čase mohou ztratit své vlastnosti a začínají křehnout.
Foto: Pixabay
Třetí variantou je fóliovník
Třetí možností, jakou máte k dispozici pro pěstování zeleniny i v méně vhodných částech roku, je fóliovník. Jeho výhodou je dostupná cena, která je však vyvážená nutností poměrně časté výměny fólie. I samotná konstrukce nemusí být tolik kvalitní, ale to již záleží na konkrétním modelu. V porovnání se skleníkem navíc nemá tak dobrou tepelně izolační schopnost.
Zdroj: www.zahradajezek.cz
Náhledové foto: Pixabay