Ve vejcích bylo nalezeno něco odporného. Nejvíce šokující nález přišel z domácího chovu, lidé to nemohou strávit

Plato vajec

Vejce jsou známou potravinou, která je v současné době široce doporučována pro svou zdravou hodnotu. Ale protože se ukazuje, že jejich negativa zcela nezmizela. Navíc podle nejnovějšího průzkumu je tu působivý problém, kdy vejce koupená v obchodě jsou údajně lepší než ta domácí. Poslední zmíněné mohou obsahovat i škodlivé látky.

Domácí vejce selhávají

Nejčastěji jsou v dnešní době velmi kritizovány větší komerční chovy, kde mají slepice nedostatečné podmínky pro žití. Také mnozí tvrdí, že například vejce z klecových chovů nejsou tak chutná jako vejce z domácnosti. S tím může souhlasit každý. Ať je to jakkoli, při podrobném zkoumání se okolnosti do jisté míry liší.

Barvené vajíčko
Foto: Pixabay

Domácí vejce jsou na farmářských trzích mimořádně rozšířená. Lidé neváhají platit obrovské náklady, za které se vejce prodávají v obchodech. Není proto neobvyklé koupit vejce například za deset korun. V každém případě, pokud byste věděli, co obsahuje, možná byste si ho jen tak nekupovali. Bohužel, jak ukázal výzkum z Austrálie, který se zabýval právě domácím chovem, často to není žádná sláva. Konkrétně množství olova v těchto vejcích bylo neuvěřitelné. Ve skutečnosti byla 40 krát vyšší než u vajec od komerčně chovaných slepic. Prakticky celá polovina testů překračovala povolenou hladinu 100 miligramů.

Vězte, odkud nakupujete

Ukazuje se, že problém spočívá v prostředí, kde jsou slepice chovány. A v Austrálii to zdaleka nekončí. Část závisí na kvalitě půdy, a pokud je nekvalitní, projeví se to na kvalitě vajec. Nejvíce mimořádně špatných výsledků bylo zaznamenáno v okolí starších domů, kde byly v rámci výstavby použity olovnaté materiály a barvy.

Jednotlivci by se tedy měli podívat na skutečný původ vajec, a nejen vzít na vědomí, že jsou deklarována jako domácí. Jenže tento fakt vám nikdy nezaručí, že jsou nezávadná. V případě menších prodejen je to obvykle oprávněný problém, ale práce se zjišťováním, kde žijí slepice, od kterých vejce dostáváte, je vzhledem k nadměrnému množství jistě přínosná.

Zdroje info: novinky.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay