Vánoční stromeček z květináče do lesa nenoste

les

Hitem Vánoc je v poslední době stromek zasazený do květináče. Řada lidí po Vánocích přemýšlí, kam ho dát, a jaký další osud mu připraví. Máte i vy doma ještě stálezelený stromek v květináči a nechce se vám ho jen tak vyhazovat? Do lesa ho ale rozhodně nenoste. Sázet stromek bez vědomí vlastníka pozemku by se vám totiž nemuselo vyplatit.

Pokusů o opětovné zasazení stromků stále více přibývá

Prodeje živých stromků v květináčích každým rokem rostou. S tím roste i sázení těchto stromů na černo, v lese. Mnoho majitelů živých stromků takto řeší otázku „kam s ním“. Pokusů letos výrazně přibylo, i proto, že lidé se mylně domnívají, že takto mohou udělat něco pěkného pro přírodu. Sázením většího počtu stromů v lese ale spíše dosahují narušení skladby stromů. Většinou má navíc problém i samotný stromek.

vánoční stromek

Foto: Pixabay

Stromek často utrpí termoregulační šok

Pokud byl váš stromek zvyklý setrvat v květináči při teplotách kolem 20-22 stupňů, je pravděpodobné, že nadcházející teploty venku nepřežije. Jakmile kořeny stromů promrznou, je úhyn stromu velmi pravděpodobný. Sázení, které často přichází v době brzkého jara, může mít při venkovních teplotách půdu ještě promrzlou.

Pokud navíc neznáte ani druh jehličnanu, který doma vlastníte, strom v lese už vůbec nesázejte. Pravděpodobně se jedná o jedli kavkazskou či smrček pichlavý, které patří k nepůvodním druhům či kříženým stromům. V přírodě půjde tedy de-facto o invazivní druhy. A pak je tady právo. Bez svolení příslušného orgánu ochrany přírody to půjde jen stěží a můžete dokonce obdržet i pokutu.

Na svém pozemku můžete sázet, co chcete

Invazivní nepůvodní druhy stromů mohou nadělat v naší přírodě pěknou paseku. Vyvarujte se proto snahy o vysazování nevhodných druhů do přírody. Pokud chcete vašemu vánočnímu stromu dát další život, již na začátku ho nejlépe zakupte u vlastníka pozemku, který se pěstováním těchto stromů zabývá udržitelně. Jeho odborný dohled doporučí následně pak vysazení stromu na vhodné lokalitě. Takto funguje například společnost Lesy Brna, v nichž si lidé na jaře vysadí svoje stromy. I exotické stromy jako jedle bělokoré, borovice vejmutovka apod. mohou takto nakonec své místo najít. Platí samozřejmě i to, že na svém vlastním pozemku si můžete sázet co budete chtít.

Zdroje informací: https://www.ekonews.cz/kam-s-vanocnim-stromkem-v-kvetinaci-rozhodne-nesazet-do-lesa-bez-vedomi-vlastnika/

https://www.lidovky.cz/domov/za-vraceni-stromku-do-lesa-mohou-cesi-dostat-pokutu-hrozi-poskozeni-ekosystemu.A191220_203349_ln_domov_ele

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.